Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Proč se děti očkují na dávno vymýcené nemoci - obrna, tetanus

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Proč se děti očkují na dávno vymýcené nemoci - obrna, tetanus Email
Pondělí, 01. říjen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3849x

Zajímalo by mě, proč se děti stále očkují i proti nemocem, které jsou již dávno vymýceny; jako například obrna, tetanus a podobně. Justýna

___
___


ODPOVĚĎ:

Veškeré povinné dětské očkování má své opodstatnění a je důležitým nástrojem prevence zdraví populace. Povinně se u nás očkuje takzvanou hexavakcínou proti šesti infekčním nemocem (záškrtu, tetanu, černému kašli, invazivním hemofilovým nákazám, žloutence typu B a dětské obrně) a tzv. MMR vakcínou proti dalším třem nemocem (spalničkám, příušnicím a zarděnkám). Žádná z těchto nemocí není doposud vymýcená a před zavedením očkování na ně lidé běžně umírali. Díky očkování se zatím podařilo vymýtit pravé neštovice, proti kterým se v celém světě očkování již ukončilo. V dohledné době je pak možné očekávat celosvětové vymýcení dětské obrny. Dokud se ale infekce kdekoli na světě vyskytuje, není vhodné s očkováním u nás přestat, neboť může hrozit návrat nemoci a její šíření v očkováním nechráněné populaci. Loni tak na příklad vypukla v Bulharsku epidemie spalniček, kterou onemocnělo přes 22 tisíc lidí a 18 lidí této nemoci podlehlo. Letos se spalničkami bojují ve Francii, v první polovině roku zde bylo hlášeno přes 12 500 případů nákazy, z toho osm případů úmrtí, 444 případů těžkých zápalů plic a 14 dětí s těžkými neurologickými komplikacemi. Spalničky přitom patří mezi nemoci, které se ve vysoce proočkované populaci daří dobře držet pod kontrolou a mnohými laiky by mohly být mylně považovány za vymýcené.

 

Byť je to málo pravděpodobné, výhoda proočkování spočívá také v tom, že pokud by v případě války nepřítel použil biologickou zbraň (viry výše uvedených onemocnění), smrtnost by byla velmi nízká a populace by nebyla ohrožena.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny