Dobrý podvečer, dnes je středa 29.5.2024, svátek slaví Maxmilián a Maxim, zítra Ferdinand.

Proč miminko vyhazuje věci z kočárku - důvod, vysvětlení

Prosím netušíte náhodou, proč miminka vyhazují věci z kočárků? Předpokládám, že to nedělají schválně, že? Irena

___
___


ODPOVĚĎ:

Miminko pořád něco vyhazuje z kočárku, potože je zase o něco vyspělejší a házení věcí na zem je součástí jeho vývoje. Nechce vás tím vytočit, dělat vám schválnosti, přimět vás, abyste se před ním skláněli. Jen se prostě cvičí v nové dovednosti, ke které dospělo v posledních třech měsících prvního roku. Teprve až kolem devátého měsíce pochopí, co po něm chcete, natáhne k vám s hračkou ruku, ale pustit ji, to je ještě pro něj velmi složitá motorická operace (kterou jeho mozeček ještě nedovede).

Většina dětí přijde na to, jak rozevřít prsty, kolem desátého až jedenáctého měsíce. A jakmile zjistí, že to jde, bude to zkoušet - a tím i vaši trpělivost - donekonečna bude pokoušet zemskou gravitaci. Kolem kočárku nebo postýlky, do jste nastrkali plno hraček, bude za minutku jako nastláno. Vy i zbytek rodiny budete mít pořád co dělat. S tím, že je doma víc nepořádku a musíte ze země sbírat všechno možné i nemožné, je třeba počítat. Dítě si tak osvojuje onen vyšší stupeň poznání věcí a světa, i když nám to jako nějaký objev připadat nemusí. Bude nás trápit ten věčný nepořádek a ty věčné předklony a záklony, ale bez toho objevu a jeho prozkoušení.

O tom, že mimino za takovou věc trestat je nesmysl je zbytečné psát. Jakýkoliv trest miminko v takovém věku absolutně nechápe.