Dobré odpoledne, dnes je pondělí 26.2.2024, svátek slaví Dorota, zítra Alexandr.

Příčné čistění zubů (zprava doleva) - je to velká chyba? Proč?

 

Viděla jsem v televizi ukázku správného čištění zubů odshora dolů. Zkouším - to od té doby každý den, ale je těžké měnit zvyky. Automaticky se  vracím ke starému způsobu, tedy ze strany - na stranu. Je tento způsob čištění opravdu horší? Můžete mi poradit, jak se starého zvyku nejlépe zbavit? Teodora

___

___

ODPOVĚĎ:

Čistit si zuby ve směru od kořene zubu k jeho okraji je opravdu daleko efektivnější a také šetrnější k zubům i dásním. Stírání od dásně ke konci zubu nevede k odtláčení dásně od zubu a dále je tento způsob čištění efektivnější i z toho důvodu, že jsou takto vytírány mezizubní rohy (tedy mezizubní prostory kam se ještě dostane zubní kartáček). 

Chápu, že když je člověk zvyklý nějak si chrup čistit celý život, přijde mu zatěžko měnit zvyklosti. Právě proto bychom měli na celý proces zubní hygieny aktivně myslet - tím chci upozornit na to, že většinou u toho nepřemýšlíme a zuby si čistíme automaticky.

Někdy pomůže i změna kartáčku. Na trhu jsou k dostání speciální kartáčky právě na vertikální čištění. Designově mají přizpůsobenou hlavičku i rukojeť pro uvedený pohyb.