Příjemnou noc, dnes je neděle 11.6.2023, svátek slaví Bruno, zítra Antonie.

Prevence srdečních chorob a cévních nemocí, prevence kardiovaskulárních nemocí

Je mi 35 let, dědeček i otec byli těžcí kardiaci. Jsou nějaké rady či doporučení, jak to udělat, aby se mi tyto nemoci vyhnuly? Igor

___
___

Rizikové faktory u nemocí srdce a cév (kardiovaskulárních chorob) rozdělujeme na ovlivnitelné a neovlivnitelné.

Jak už název napovídá, s neovlivnitelnými nic nenaděláte. Patří mezi ně věk, pohlaví a genetické faktory.

Svou prognózu kardiovaskulárního systému můžete ovlivnit dostatkem pohybu (procházky, chůze po schodech, výlety, sporty), nechte si zjistil u praktického lékaře hladinu krevních tuků (hlavně LDL cholesterolu a triacylglycerolů) a pokud je budete mít zvýšené, podívejte se na internet, jaká jsou vhodná dietní opatření ke snížení. Co se týče kouření cigaret - pokud kouříte, tak nekuřte (to je u prevence kardiovaskulárních nemocí velmi podstatné – viz www.kurakovaplice.cz), hlídejte si hmotnost a vypočítejte si BMI index (podívejte se např. na www.stob.cz), omezte solení (a sledujte obsah soli v potravinách), pokud jste měli v rodině cukrovku, nechte si jednou za 12-24 měsíců zkontrolovat hladinu cukru v krvi (glykémie). 

Je dobře, že ke svému zdraví takto přistupujete, protože prevence je vždy lepší (a levnější) než léčba a dvojnásobně to platí u onemocnění srdce a cév, na které umírá nejvíce lidí v ČR.

Rizikové faktory kardiovaskulárních chorob, nemocí