Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Právo zaměstnance na čerpání dovolené 14 dní vkuse

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Právo zaměstnance na čerpání dovolené 14 dní vkuse Email
Pátek, 15. říjen 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2427x

Podle §217 zákoníku práce musí alespoň jedna část dovolené činit 2 týdny vcelku. Pokud si takto dovolenou (tzn. vždy méně než dva týdny vcelku) zaměstnanec nevyčerpá z vlastní vůle, porušuje zákoník práce? Zaměstnavatel tvrdí že ano, i když se v §217 píše "pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce".  Je to tedy na dohodě? Musí si nechat zaměstnavatel podepsat v takovém případě potvrzení od zaměstnace s tím, že tento výslovně netrval na vybrání dovolené dle §217 ZP? Marie
___
___

ODPOVĚĎ:

Délka trvání dovolené je především na dohodě zaměstnance se zaměstnavatelem. Oběma může z jakéhokoli důvodu vyhovovat vybírání dovolené po kratších částech. Zaměstnanec však může trvat na dovolené v délce 14 dnů. Má na ni potom nárok, ale svého práva v tomto směru nemusí vyžít.
Dohoda
mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem v tomto směru nemusí být písemná. Písemné potvrzení v tomto směru není nutné (stačí ústní dohoda).


Odověď poskytla Bezplatná právní poradna online

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny