Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Pracovní neschopnost ve zkušební době

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7306
Pracovní neschopnost ve zkušební době Email
Neděle, 04. duben 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2832x

Chtěl bych se zeptat: je možné zkrácení nebo prodloužení zkušební doby? Jak je to s výpovědí a pracovní neschopností v tomto období? Olda

___
___


ODPOVĚĎ:

Zkušební doba (dále ZD) je časový úsek na počátku pracovního poměru, který má sloužit k lepšímu vzájemnému poznání zaměstnance a zaměstnavatele.

Je to ale současně doba právní nejistoty (protože zaměstnance skoro nic nechrání před výpovědí). ZD je vymezena §35 zákoníku práce.


Ve stručnosti uvedu několik nejdůležitějších fakt kolem zkušební doby:
  • je sjednána maximálně na 3 měsíce, může být i kratší, pokud si to strany dohodnou
  • musí být sjednána písemně
  • doba překážek v práci, pro které zaměstnanec nekonal, se do zkušební doby nezapočítává
  • podle §66 zákoníku práce nemůže zaměstnavatel  ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvých 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance
  • ve zkušební době je možno ukončit pracovní poměr velmi jednoduchým způsobem - stačí to druhé straně písemně oznámit, ke skončení pracovního poměru ve zkušební době může dojít z jakéhokoliv důvodu nebo i bez udání důvodu - není stanovena žádná lhůta
  • písemné oznámení o zrušení pracovního poměru ve szkušební době by mělo být doručeno druhé straně alespoň 3 dny předem, je to tzv. pořádková lhůta, její nedodržení neznamená neplatnost zrušení pracovního poměru ve ZD (to by neplatilo, pokud by si strany písemně ujednaly, že musí být zrušení doručeno alespoň tři dny předem, tedy ve třídenní lhůtě - pokud by tato podmínka nebyla splněna, zrušení by bylo neplatné)
  • ujednání o ZD může být součástí pracovní smlouvy, ale může být i předmětem zvláštní smlouvy o ZD
  • zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce
  • zkušební dobu není možné sjednat, jestliže pracovní poměr již vznikl

Tím jsem odpověděla na Váš dotaz o prodloužení, zkrácení a "výpovědi" (přesněji zrušení pracovního poměru) v tomto období. 


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online

 

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny