Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Pití alkoholu 17letým dospívajícím dítětem - jak mu vysvětlit že je to blbost?

 

Náš sedmnáctiletý syn přišel domů třikrát dost opilý. Přitom sportuje, chodí na gymnázium, s učením problémy nemá. Hájil se tím, že všichni spolužáci zajdou po škole na pivo a že je alkohol podle lékařů dokonce zdravý. Co můžu dělat? Děkuji, Ivana

__

__

ODPOVĚĎ:

Vzdorovat vlivu spolužáků a „trendů toho, co se dělá“ je pro dospívajícího těžké. Neznamená to ale, že byste se měli vzdát. Není pravda, že alkohol je lék, jde o drogu, sice legální, ale nebezpečnou. Nikdy nelze říci dopředu, kdy může dojít k poškození zdraví a vzniku závislosti. Výroky o prospěšnosti jsou do značné míry dílem marketingových aktivit výrobců alkoholu. Mozek dospívajícího je stále ve vývoji, který pokračuje ještě několik let po dvacítce a je výrazně citlivější k návykovým látkám než u dospělého. Jako rodiče znáte svého syna a najdete příklady, kde pro něj může mít alkohol v oblasti jeho zájmů negativní vliv.

Opilost není atraktivní ani pro holky, ani pro sport. Jde ale o diplomatickou cestu. Druhý způsob je nastavení pravidel fungování vaší domácnosti a stanovení sankcí za nedodržení.

Stránka věnující se pití alkoholu dětmi je zde: http://www.alkoholik.cz/zavislost/deti_a_alkohol/index.html