Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Oční preventivní kontroly - jak často chodit k očaři, oftalmologovi?

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Oční preventivní kontroly - jak často chodit k očaři, oftalmologovi? Email
Úterý, 09. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5919x

Jak často mám chodit k očnímu lékaři na preventivní kontroly? Děkuji, Ivana

___
___

ODPOVĚĎ:

Doporučení ohledně frekvence preventivních očních prohlídek jsou různá. Pokud člověk nemá žádné problémy se zrakem, měl by chodit na preventivní prohlídku k očnímu lékaři alespoň jednou za dva roky. Kdo nosí brýle nebo kontaktní čočky, měl by chodit častěji - jednou za půl roku až za rok nebo podle potřeby.

Po dovršení čtyřicítky alespoň jednou ročně bez ohledu na to, zda má dioptrické brýle, nebo vidí dobře.

Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby - například lidé silně krátkozrací, diabetici nebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal. Součástí běžné preventivní prohlídky by mělo být vyšetření zrakové ostrosti na dálku (tedy čtení zmenšujících se písmen ze standardní vzdálenosti) a také vyšetření vidění do blízka.

Dalším běžným vyšetřením je měření nitroočního tlaku, při kterém je do oka vyfouknut proud vzduchu - vysoký nitrooční tlak může odhalit zelený zákal. Dále se provádí vyšetření na štěrbinové lampě, při kterém lékař zkontroluje všechny struktury oka a může zjistit různé odchylky od normy. V neposlední řadě pak pomocí oftalmoskopie lékař hodnotí oční pozadí, především papilu zrakového nervu, žlutou skvrnu (makulu) - tedy centrum nejostřejšího vidění - a cévy. Právě poškození zrakového nervu se projeví závažným a nevratným poškozením zraku.

Hlavně ve slunečných letních měsících chráníme oči před infračerveným a UV zářením. Další možnou ochranou je dostatek vitaminu A, beta-karotenu, luteinu a zeaxantinu. Je prokázáno, že lutein a zecxontin pomáhají chránit sítnici před oxidačním poškozením a před vznikem věkem podmíněné makulární degenerace. Lutein navíc zpomaluje bujení rakovinotvorných buněk a celkově zvyšuje imunitu.

Zapomínat bychom neměli ani na dostatečný pitný režim a pravidelný přísun ovoce a zeleniny. Nutné je také zmínit používání ochranných pomůcek při práci (broušení, řezání. ..). 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny