Dobré odpoledne, dnes je pondělí 4.3.2024, svátek slaví Stela, zítra Kazimír.

Očkování proti planým neštovicím před těhotenstvím - cena očkování, informace

Chtěla bych se zeptat, jak se projevují plané neštovice v dospělosti a při těhotenství. A co očkování proti planým neštovicím v těhotenství. Jaká je cena vakcinace? Děkuji, Simona

___
___


ODPOVĚĎ:

Plané neštovice jsou sice typická dětská nemoc, ale nakazit se může i dospělý. Nenarozenému dítěti pak hrozí vážné zdravotní komplikace. Pokud jste jako malá neměla, nechte se proti nim očkovat. Ale pozor - ještě před tím, než otěhotníte.

Plané neštovice jsou nejčastější infekční nemocí v Česku. Postihne skoro všechny děti, obvykle ve věku dvou až šesti let. Možnost, že onemocní těhotná žena, tak není vůbec výjimečná. Nejčastěji neštovice dostane od svého staršího potomka, nebo v případě, pokud pracuje na místech s velkou koncentrací dětí.

Ještě než otěhotníte, zjistěte si, zda jste v minulosti měla plané neštovice. Pokud ne, zvažte dobrovolné očkování proti této nemoci. Vakcína se vpichuje nadvakrát, odstup mezi jednotlivým očkováním je nejméně šest týdnů. Cena vakcíny se pohybuje kolem 1600 Kč. Již těhotným ženám se očkování nedoporučuje, protože jde o živou vakcínu.

Planými neštovicemi se nenakazí těhotná žena, která je už v minulosti překonala nebo se proti nemoci nechala očkovat.


Příznaky a projevy planých neštovic v dospělosti a těhotenství:

  • Vyrážka, která se síří odshora dolů, bývá i ve vlasech a obvykle velmi svědí.

  • Drobné červené skvrny mají puchýřek, který se plní tekutinou, praská a vzniká stroupek.

  • Nemoc může provázet vysoká horečka až kolem 40° Celsia a další chřipkové příznaky - schvácenost, bolest hlavy.

  • U nejmenších dětí mají neštovice lehký průběh většinou bez následků. Větším dětem a dospělým hrozí závažnější komplikace, hlavně napadení centrální nervové soustavy (zánět mozku), zápal plic nebo zánět jater.

 


O planých neštovicích více na www.priznaky-projevy.cz: