Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Očkování na klíšťovou encefalitidu a hrozba lymeské boreliózy

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Očkování na klíšťovou encefalitidu a hrozba lymeské boreliózy Email
Středa, 27. únor 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2642x

Chtěla bych poprosit o radu. Před několika dny jsem zjistila, že mám na noze přisáté klíště. Proti klíšťové encefalitidě jsem očkovaná, ale mám strach z lymské boreliózy. Můžete mi prosím říct, jak se tato choroba projevuje? Jana

___
___


ODPOVĚĎ:

Inkubační doba infekce u lymeské (správně čteno "lajmské") boreliózy  je od 2 až 32 dnů (někdy i delší), během nichž se můžou (ale nemusí) objevit prvotní příznaky. Nejčastějšími projevy jsou: červená skvrna v místě zakousnutí klíštěte. K tomuto jevu dochází přibližně u 50 procent nemocných během několika hodin, ale i týdnů od doby přisátí klíštěte. Skvrna na kůži se může dále šířit nebo zvětšovat, dost často dochází k jejímu vyblednutí ve středové části (vytvoří se jakýsi kruh s červenými okraji - erythema migrans).

Nákaza se projevuje i dalšími příznaky podobné chřipce - horečka, třesavka, únava i celková slabost včetně bolestí svalů a kloubů. Teplota bývá spíše zvýšená, horečka není obvyklá.

Projevit se můžou i neurologické potíže: bolesti hlavy, ztuhnutí šíje, mravenčení, poruchy citlivosti a hybnosti. Navíc se na nose, uších nebo bradavce může objevit modrý uzlík, takzvaný lymfocytom. Jestli jste byla někde v oblasti, kde je hodně klíšťat infikovaných, měla byste zajít k praktickému lékaři, i kdyby se u vás žádný z příznaků neobjevil. Poradí vám další postup.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny