Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Musí osoba s věcným břemenem platit elektřinu, vodu, plyn a opravy domu

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Musí osoba s věcným břemenem platit elektřinu, vodu, plyn a opravy domu Email
Neděle, 29. srpen 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3168x

Při dědickém řízení byl přepsán dvougenerační (dvě samostatné bytové jednotky 3+1)rodinný dům na mě jako syna po otci, ale zřídilo se věcné břemeno pro mou matku s nárokem doživotního užívání jedné bytové jednotky 3+1. Po uplynutí půl rok nám matka začíná dělat naschvály (nechává otevřené vchodové dveře do domu atd.) a sdělila mi, že nám nebude nic platit tzn., že nebude přispívat na energie i když užívá stejnou bytovou jednotku jako my.
___
___


Chci se zeptat, jestli má na to dle zákona nárok, pokud ne jak postupovat a dát ji na vyrozuměnou, že je povinna přispívat určitou části na energie v domě, který užívá.

Ještě jeden dotaz jaký má nárok na užívání zahrady, kde v dědickém řízeni má povolený vstup na pozemek, jedná se o to, že je v invalidním důchodě a já jsem ji slušně požádal, že o zahradu se nemusí starat, že my si ji předěláme a budeme spravovat (momentálně zřejmě naschvál vysazuje brambory a zeleninu, tak abychom my nemohli využivat zahradu dle naších představ). Bronislav


ODPOVĚĎ:

Osoba, která má bezplatné užívací právo k nemovitosti je povinna platit energie a vodu a pod. Vyplývá to z ustanovení Občanského zákoníku - § 151n odst. 3. Ten, kdo je na základě práva odpovídajícího věcnému břemeni oprávněn užívat cizí věc, povinen nést přiměřené náklady na její zachování a opravy podle míry spoluužívání. Ve Vašem případě je tedy Vaše matka povinna platit energie spolu s přiměřenými náklady na opravu domu. Nemusí však platit opravy, které sledují zlepšení věci, případně další investice.
Pokud jde o vstup na zahradu, na ten má určitě právo. Pokud jde o rozhodnutí o tom, jak bude vypadat zahrada, máte jako vlastník rozhodně přednost. Tu poté (až rozhodnete Vy) může užívat i Vaše matka.


Odpověď poskytla bezplatná právní poradna online

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny