Příjemnou noc, dnes je pátek 9.6.2023, svátek slaví Stanislava, zítra Gita.

Lymphogranuloma venereum, LGV - příznaky, projevy, léčba, šíření infekce

Docela mě vyděsila zpráva o tom, že k nám z Afriky přichází nová chlamydiová nákaza (Iymphogranuloma venereum - LGV), která zatím postihuje nejvíc homosexuály, ale může se rozšířit i mezi heterosexuály. Existuje nějaká léčba? A jaká je prevence? Děkuji, Zuzana

___

___

ODPOVĚĎ:

O této pohlavní nemoci jsme se kdysi učili jenom jako o vzácné nákaze, která se vyskytuje pouze v tropických krajinách. Jak se projevuje lymphogranuloma venereum se dozvíte na webu www.priznaky-projevy.cz zde:

Je vyvolána mikrobem chlamydia trachomatis. Tato bakterie způsobovala kdysi oční chorobu zvanou trachom, která často vedla až k oslepnutí.

Zvýšený cestovní ruch, změny imunity, ale jistě i sexuální promiskuita přispěly k ojedinělému výskytu této infekce i mimo Afriku. Nemoc svým průběhem tak trochu připomíná syfilis. Stejně jako příjici ji můžeme léčit antibiotiky, takže se rozhodně nejedná o podobnou metlu lidstva, jako je invekce virem HIV nebo AIDS.

Zodpovědné chování v sexu vás ochrání. Ani tuto infekci není možno podceňovat a je nutno dbát zásad bezpečného sexu. Důležité jsou především zodpovědný výběr partnera (samozřejmostí je nepromiskuitní život), bariérové metody pohlavního styku (použití kondomu) a v případě nakažení lymphogranuloma venereum včasná léčba. Rozhodně nejde výhradně o homosexuální nákazu, pozor si tudíž musí dávat každý.