Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Léčba vazoneurózy a Raynaudova fenoménu

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Léčba vazoneurózy a Raynaudova fenoménu Email
Pondělí, 11. červen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5669x
Chtěla bych Vás poprostit o radu. Můj táta má vazoneurózu. Pracoval jako horník se sbíječkami a podobnými přistroji a později v lese s motorovou pilou. Už je mu 69 let a má s tím značné potíže. Třeba i při půlhodinové práci s motorovkou nebo cirkulárkou má velké otoky kloubů na ruce (spojení metakarpálů a phalangů), bolesti a zhoršenou pohyblivost, parestézie. Léčba údajně neexistuje kromě vynechání práce s vibrujícími přístroji. Jen bych se chtěla zeptat, zda existuje něco, co by eliminovalo příznaky a popř. zlepšilo hybnost. Něco jiného než Voltaren, co by tátovi pomohlo. Děkuji a přeji příjemný víkend. Kateřina
___
___ODPOVĚĎ:

Samozřejmě je léčba jen Voltarenem nedostatečná a doporučená léčba vazoneurózy a Raynaudova fenoménu je výrazně širší.

Co se týče rizikových faktorů, je třeba vyloučit nebo omezit provokující momenty a faktory. Nekouřit, a to ani pasivně. Vhodná je aplikace tepla, ponoření končetin do teplé vody (cca 40–43 °C), teplé rukavice, vyvarovávat se stresu, nevyčerpávat organismus, vyléčit případné chronické záněty nebo infekty.

Léky: V medikamentózní terapii jsou lékem volby blokátory kalciového kanálu (dihydropyridiny). Je však třeba podávat vyšší dávky, což s sebou přináší větší pravděpodobnost vedlejších účinků. Vazodilatancia (léky na rozšíření cév), především pentoxifylin, naftydrofuryl, cilostazol nepřinášejí uspokojivé výsledky a u některých pacientů jsou zcela bez efektu.
Využívají se infúze s PGE1. Používá se i alfa-metyldopa. Podobně jako u dihydropyridinů je u dalších vazoaktivních preparátů pro nutnost podávání vyšších dávek pravděpodobnost vedlejších účinků. U vazoneuróz při systémových onemocněních pojiva jsou zkušenosti s příznivým účinkem sildenafilu.

Nutný je individuální přístup ke každému z pacientů. V případech sekundárního RF (Raynaudova fenoménu) se především léčí základní onemocnění nebo odstraňuje vyvolávající příčina. U sekundárních vazoneuróz se systémovými chorobami pojiva jsou analogicky cévní projevy léčeny převážně až v případech organických lézí. Při stabilizaci základního onemocnění se daří zmírnit i projevy vazoneurózy, někdy i bez vazodilatační terapie.

V případě brnění končetin a nebo bolestí se využívají léky na neuropatickou bolest (Gabapentin, Tramal apod.).

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny