Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 8.6.2023, svátek slaví Medard, zítra Stanislava.

Léčba neplodnosti - je lepší IUI nebo IVF (intrauterinní inseminace, in vitro fertilizace)

Zvažuji podstoupit léčbu neplodnosti, některé kliniky doporučují začít intrauterinní inseminací, jiné přejít přímo k IVF programu. Co je lepší a proč? Pavlína

___

___

ODPOVĚĎ:

Postup se může lišit případ od případu. Nezbytnou podmínkou pro provedení intrauterinní inseminace (IUI) je průchodnost alespoň jednoho vejcovodu a nález ve spermiogramu bez opravdu závažné patologie. Je-li možnost volby, obvykle doporučuje začít intrauterinní inseminacemi. Jedná se o asistovanou reprodukci v její jednodušší, leč rovněž účinné podobě. IUI je výkon prakticky bez rizika a je zcela nebolestivý. Jeho výhodou je, že nejsou třeba žádná omezení - ani fyzické, ani sexuální aktivity. Z možnosti kombinovat IUI s běžným pohlavním stykem vyplývá, že v případě početí nikdy není jednoznačně dáno, že by dítě bylo počato právě na základě inseminace. Je to sice velmi pravděpodobné, ale ne stoprocentně jisté. Nevýhodou IUI ve srovnání s IVF je nižší úspěšnost.
IVF (in vitro fertilizace neboli mimotělní oplodnění) je výrazně komplikovanější léčebný postup. Nese s sebou již určitá omezení, má nějaká, byť velmi malá rizika a je nesrovnatelně náročnější po finanční stránce. Ovšem úspěšnost je násobně vyšší než při IUI. V některých případech ale nelze volit - například při neprůchodných vejcovodech nebo při výrazně snížené plodnosti muže. K IVF se lékaři spíše přiklání u endometriózy a u žen ve věku nad 35 let.