Dobrý večer, dnes je sobota 22.6.2024, svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka.

Léčba deprese v kostce - antidepresiva a psychoterapie

Matka má depresi. Mohu se zeptat, jaká je v kostce léčba? Jen antidepresiva nebo i nějaké setkávání s psychiatrem či psychoterepeutem? Děkuji, David__

___

ODPOVĚĎ:

Deprese se nejčastěji léčí pomocí psychoterapie v kombinaci s užíváním antidepresiv.

Antidepresiva jsou léky, které nám mohou pomoci zmírnit projevy deprese nebo se jí s jejich pomocí můžeme úplně zbavit. Jde o léky na předpis, musí vám být předepsány vaším lékařem. Tyto léky se nesmí užívat nárazově. Musí se brát pravidelně a dlouhodobě, teprve potom se mohou projevit žádoucí účinky. Jsou různé druhy antidepresiv.
Nejdůležitější je správné dávkování "ušité" vám na míru, pravidelné užívání a spolupráce s lékařem. Psychoterapie nabízí možnost podívat se ke kořenům našich psychických i fyzických problémů.
Psychoterapie je většinou dlouhodobý proces, který trvá od tří měsíců do několika let. Interval schůzek bývá obvykle jednou týdně na hodinu či jednou za 14 dní na hodinu. Pacient si sezení platí sám, nebo pokud je pojištěn u pojišťovny, se kterou má psycholog smlouvu, jde částka za terapii ze zdravotního pojištění (je to nemoc jako každá jiná).