Dobré poledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Krádež benzínu (paliva) v autoservisu - jak se bránit

Pokazil se mi automobil, než jsem jel do autoservisu (je pár kilometrů od benzínky), tak jsem koupil plnou nádrž. Když jsem automobil přebíral, chyběla cca. jedna čtvrtina nádrže. Je nějaký způsob, ja se bránit? Karel

___

ODPOVĚĎ:

V tomto případě je asi nejtěžší dokázat, kolik bylo v nádrži benzínu. Nejlepší pozice pro řešení situace by byla, pokud jste při převzetí vozidla zapsali stav nádrže a tachometru.

Obecně když servis nebo opravna přijme k opravě automobil, odpovídá za škodu, která na něm vznikne. V tomto případě i projetý benzín apod.

V případě, že by se jednalo o záruční opravu, máte nárok na náhradu všech nutných nákladů s uplatněním reklamace, tedy rozhodně i na doplnění paliva a musí být vyřízena bezplatně.

V případě, že by šlo o opravu pozáruční, byť by šlo o zkušební jízdu přiměřenou charakteru opravy, neměl by spotřebitel nárok na proplacení, jednalo by se o náklady opravy.

V případě, že by zkušební jízda překročila rozumnou hranici (např. by se s vozidlem ujelo 100 kilometrů), je samozřejmě možné se domáhat náhrady škody.


Odověď poskytla Bezplatná právní poradna online