Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Kolísající hladina prostatického specifického antigenu PSA, PCA3 test

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Kolísající hladina prostatického specifického antigenu PSA, PCA3 test Email
Neděle, 08. leden 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5371x
Mám potíže s prostatou. Je mi 65 let a již několik let mi klesá a pak zase stoupá hodnota takzvaného PSA (prostatického specifický antigenu). Nerozumím tomu a nevím, co s tím dál. Petr
___
___


ODPOVĚĎ:
Vývoj hodnot prostatického specifického antigenu PSA je důležitější než jeho absolutní hodnota, ta může být ovlivňována řadou faktorů. Například ji zkresluje pohlavní styk nebo jen ejakulace před odběrem, a proto se doporučuje 48 hodin před odběrem se těmto aktivitám vyhnout. Dále vyšetření ovlivňuje velikost prostatické žlázy (čím větší velikost, tím větší hodnota PSA), užívání některých léků, masáž prostaty (např. při jízdě na kole, rotopedu). Všechny tyto faktory je nutno vzít v úvahu, ale trvalý nárůst PSA je vždy podezřelý.
Nesmí se zapomenout na pohmatové vyšetření (per rectum - přes konečník) alespoň jednou ročně. Při zhodnocení všech těchto informací se lékař může rozhodnout pro biopsii prostaty (odběr tkáně), aby se vyloučila rakovina prostaty.
V nejednoznačných případech napomáhá také speciální test z moči (takzvaný PCA 3 test), který ale zatím není hrazen zdravotní pojišťovnou.

Při podezřelých nálezech je vždy lépe biopsii provést než nikoliv.


DALŠÍ INFORMACE O PROSTATĚ SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny