Dobrý podvečer, dnes je pátek 1.3.2024, svátek slaví Bedřich, zítra Anežka.

Je potřeba u dítěte očkování proti žloutence A (hepatitidě A)?

Moje doktorka mi doporučila, abych nechala svou pětiletou dceru očkovat proti žloutence A. Hodně to zvažuji, ale přemýšlím, jestli to přece jen není zbytečné. Můžete mi říci, jak často u nás děti onemocní žloutenkou? Veronika
___
___


ODPOVĚĎ:

Virus žloutenky A (hepatitidy A) představuje celosvětově nejčastějšího infekčního vyvolavatele hepatitidy, tedy zánětu jater. Virus je rozšířen celosvětově s nejvyšším výskytem v rozvojových zemích. V České republice v předchozích letech klesal výskyt hepatitidy A až na rekordně nízkou hodnotu 70 případů v roce 2004, ale při epidemii v roce 2008 se vyšplhal na více než 1600 případů. V roce 2010 bylo hlášeno 862 případů. Skutečný výskyt onemocnění při započítání infekcí, které proběhnou bez příznaků, je však mnohonásobně vyšší.

Hepatitidu A nejvíce zaznamenáváme v dětském věku, ve kterém také ale nejčastěji probíhá bez příznaků. Doporučení dětské lékařky očkovat proti hepatitidě A lze považovat za správné. Vakcína nemá žádné závažné nežádoucí vedlejší účinky a poskytuje téměř stoprocentní ochranu.