Dobré dopoledne, dnes je pondělí 25.9.2023, svátek slaví Zlata, zítra Andrea.

Je možná změna sexuální orientace v průběhu života?

Co říkáte případu mladého britského ragbisty Chrise Birche, který se po mozkové mrtvici probudil jako gay a nesnáší sport? Lze takovou proměnu osobnosti nějak rozumně vysvětlit? Jsou možné i opačné změny sexuální orientace? Tedy z homosexuála na heterosexuála? David

___

___

 

Změna sexuální orientace po mozkové mrtvici

Mozková mrtvice způsobí u člověka často vážné poruchy pohybu, řeči, ohrozí vnímání a mnohé jiné tělesné reakce. Mezí tyto změny se řadí i ohrožení psychiky a duševní činnosti. Pacienti si často stěžují na deprese a neschopnost soustředění. Ragbista z jižního Walesu získal po mrtvici nejen nenávist ke sportu, což by bylo ještě docela pochopitelné, navíc se však změnila jeho sexuální orientace. Z dravého bankéře se změnil v uhlazeného kadeřníka, rozešel se s přítelkyní, zrušil zásnuby a začal se "kamarádit" s muži. Kromě toho se začal pečlivě starat o svůj zevnějšek, zhubl a úplně změnil svou vizáž. Není to níc nového pod sluncem, že se pacienti po mozkové mrtvici mohou duševně změnit. Změna sexuální orientace však zatím nebyla nikdy u žádného člověka popsána nebo zaznamenána. Sexuální orientace je dána geneticky. Centrum sexuální orientace se totiž v mozku tvoří už před narozením, takže každý člověk má už sudičkami do kolébky pevně naděleno, zda se mu budou líbit víc muži nebo ženy. Tuto změnu se zatím u nikoho nepodařilo v průběhu života nijak změnit, překonat nebo "vyléčit". Existuje však poměrně značný počet homosexuálů, kterým se celoživotně daří tuto svou sexuální orientaci maskovat. Gayové se někdy třeba ožení a mají děti. Někdy v této roli setrvají až do smrti, jindy zase ve vyšším věku přece jenom opustí manželku i děti a odcházejí za hlasem svého srdce.

 

Latentní homosexualita

Je tedy docela možné, že i ten výše popisovaný britský ragbista byl vlastně latentním homosexuálem, a teprve mozková mrtvice dokázala tuto jeho pravou orientaci odhalit. Přiznává, že svůj dřívější život téměř nenávidí, jako gay se cití mnohem vyrovnanější a šťastnějši. Potkalo ho tedy ohromné štěstí. Zatímco mnozí pacienti třeba ochrnou na půl těla, přestanou mluvit nebo se musí znovu učit číst, tomuto šťastlivci mozková mrtvice pomohla odhalit jeho homosexualitu. Štěstí je žít v souladu se svými představami. Bývalému ragbistovi a nynějšímu kadeřníkovi lze tedy popřát ještě dlouhá léta šťastného života s kamarady. Kromě pečlivě upraveného zevnějšku by měl však také zachovávat přiměřenou životosprávu a omezit kouření. Ta mozková mrtvice se u něho totiž může opakovat. Sice se s největší pravděpodobností už nikdy nestane heterosexuálem, ale mohl by skončit třeba s ochrnutím jednostranných končetin nebo i hůře. A to by pro novopečeného kadeřníka jistě nebylo níc příjemného.


Odpověděl: MUDr. Radim Uzel, sexuolog