Dobrý večer, dnes je středa 12.6.2024, svátek slaví Antonie, zítra Antonín.

Jak zrušit stavební spoření dítěte, nezletilého potomka - postup

Bohužel jsem se dostal do tíživé finanční situace. Jak je možné zrušit stavební spoření, které jsem založil mému nezletilému dítěti? Je nutný souhlas matky se zrušením? Jsou nějaké další podmínky? Jenda

___
___

ODPOVĚĎ:

Pokud je stavební spoření uzavřeno na nezletilého (Váš případ), tak můžete stavební spoření zrušit a vybrat jen vy jako rodiče. Většina stavebních spořitelen trvá na tom, aby při vypovězení st. spoření byly podpisy obou rodičů.

Pokud by se stalo, že druhý rodič nežije ve společné domácnosti, nelze ho sehnat, tak bohužel u větších částek, kde je naspořeno zpravidla nad 100 tisíc korun, většina stavebních spořitelen trvá na souhlasu opatrovnického soudu.

Obdobné je to u úvěrů, které jsou uzavřené na nezletilou osobu, tak vždy banky, nebo stavební spořitelny, vyžadují souhlas opatrovnického soudu.

Pokud nezletilý dosáhne plnoletosti, je mu 18, tak se smlouvou nakládá sám, tam už rodiče nemohou ovlivnit, zda si peníze vybere nebo nevybere, i když to uzavírali oni, spořili tam oni.Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online