Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek slaví Ondřej, zítra Iva.

Jak se projevuje žloutenka typu A

Mohli byste mi stručně vysvětlit, jak se projevuje žloutenka typu A? Děkuji, Ilona

___
___


ODPOVĚĎ:
Nejznámější a v České republice v současné době nejrozšířenější typ žloutenky je žloutenka typu A neboli nemoc špinavých rukou.
Virus hepatitidy typu A vniká do těla buď ústy, kdy se přenáší infikovaným jídlem a pitím (vodou z nekontrolovaných vodních zdrojů, studánek, neomytým ovocem a zeleninou), nebo dotykem předmětu s kontaminovaným povrchem (tyče v prostředcích hromadné dopravy, nákupní košíky, bankovky), kdy jsou původcem přenosu naše ruce.
Příznaky se projeví nejčastěji kolem 30. dne od nákazy a patří mezi ně chřipkové symptomy, žaludeční a střevní potíže, vzácněji bolesti kloubů či svědění kůže. Po této fázi ohlašující příchod nemoci nastupuje vlastní fáze onemocnění, kdy pacient může zežloutnout, má tmavší moč, světlou stolici a objevuje se svědění kůže a zažloutlé oční bělmo.
Někdy příznaky chřipkové, žaludeční a střevní nemusí být přítomny vůbec a nemocného přivede k lékaři až žluté zbarvení kůže a očního bělma. Téměř u všech nemocných v akutní fázi jsou zvětšená játra, někdy i slezina či mízní uzliny.

Někdy může žloutenka typu A proběhnout zcela bez příznaků a až přítomnost protilátek při vyšetření krve upozorní na to, že ji člověk prodělal.