Dobré ráno, dnes je úterý 27.2.2024, svátek slaví Alexandr, zítra Lumír.

Jak se projevuje migréna - příznaky, projevy, symptomy, aura

Občas mě bolí hlava, někdy více a někdy méně. Je možné, že trpím migrénou? Jak to poznám? Jaké jsou příznaky migrény? Svatava

___
___


ODPOVĚĎ:

Migréna je přesně definované chronické onemocnění (ne každá bolest hlavy je migréna!), které se projevuje opakovanými záchvaty bolestí hlavy střední až kruté intenzity, pulzujícího charakteru, lokalizované většinou na jedné polovině hlavy, nejčastěji za okem.

Trvá většinou 4-72 hodin. Záchvat migrény ale není jen záchvat bolesti. Jde o komplexní děj, kterému někdy předcházejí zvláštní nespecifické pocity nazývané prodromy neboli aura. Dávají nemocnému signál, že nejspíše v následujících 24 hodinách dojde k rozvoji záchvatu. Prodromy se mohou projevovat pocity únavy, malátnosti, někdy neurčitým tlakem v hlavě. Asi 15-18 procent pacientů má takzvanou auru, která se projevuje neostrým viděním, výpadky částí zorného pole, záblesky, jiskřením před očima. Ke vzácnějším typům aury patří jednostranné brnění nebo snížení citlivosti, pocity tuhnutí, někdy jednostranná porucha hybnosti, porucha řeči, kdy se pacient nedokáže vyjádřit tak, jak by chtěl, porucha rovnováhy či závratě.

Často se s narůstající bolestí objevuje pocit na zvracení, někdy i zvracení, světloplachost. přecitlivělost na hluk nebo pachy. Migréna většinou znemožňuje vykonávání běžných činností. Mezi jednotlivými záchvaty je pacient zcela zdráv.


Detailní příznaky, projevy migrény: