Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Jak se nepotit, jak se potit méně v létě

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Jak se nepotit, jak se potit méně v létě Email
Středa, 08. září 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 9166x

V létě když svítí slunce nebo je dusno se extrémně potím. Myslím, že více než ostatní lidé v okolí. Mohu to nějak ovlivnit nebo zastavit? Hanuš

___
___

ODPOVĚĎ:
Zastavit pocení zcela není možné. Je to fyziologický obranný mechanismus těla, kterým řídí termoregulaci (chrání tak tělo před přehřátím právě odpařováním potu). Pot obsahuje vodu, draslík, minerály ad. Pot by nemusel být cítit, ale tuto skutečnost ovlivňují mikroorganismy. Intenzita pocení je velmi individuální. Někteří lidé se skutečně mohou potit více – tomuto stavu říkáme hyperhidróza a řeší ho dermatolog. Při normálním pocení lze využívat deodoranty a antiperspiranty

Deodorant brání šíření pachu, antiperspirant je látka, která přímo zabraňuje pocení a to díky solím hliníku. V minulosti bylo zkoumáno, zda hliník z antiperspirantů je faktorem pro vznik rakoviny (např. prsu). To se nepotvrdilo.
Dalším způsobem jak omezit pocení mohou být různé krémy a speciální roztoky (např. Driclor) – ty  lze koupit v lékárně. Agresivnější způsob je pak použití botulotoxinu (ten aplikuje dermatolog do kůže). Z přírodních produktů zkuste odvary z dubové kůry, šalvěje nebo potírání kůže v nekoncentrovaném roztoku octa.

Pozor – zvýšené pocení může doprovázet i některá onemocnění – např. nemoci štítné žlázy, cukrovka, onkologické onemocnění. Odhalení event. onemocnění svěřte praktickému lékaři či internistovi. U žen pak zvýšené pocení souvisí s menopauzou (klimakteriem).

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny