Dobré ráno, dnes je pátek 29.9.2023, svátek slaví Michal, zítra Jeroným.

Jak funguje antikoncepce a proč s ní žena neotěhotní

Můžete mi prosím vás napsat „polopaticky“, jak vlastně funguje antikoncepce? Snažila jsem se to najít na internetu, ale všude je to napsáno dost složitě a já to moc nechápu. Děkuji, Gábina.princip antikoncepce

____

ODPOVĚĎ:
Tím, že žena bere antikoncepci s hormony, napodobuje v organismu situaci, kdy je těhotná.

Hormony působí v mozku a vaječnících, vejcovodech a děloze. Brzdí tvorbu látek, které vyvolávají uzrávání vajíček (tzv. ovulaci). Pravidelné užívání antikoncepce potlačí hormon stimulující folikuly (to je hormon, který ovlivňuje dozrávání vajíček) a luteinizační hormon (ten vyvolává ovulaci uprostřed menstruačního cyklu). Kombinované hormonální antikoncepční pilulky obsahují dva hormony – estrogen a gestagen. Tzv. minipilulky obsahují jen gestagen.

  • Estrogen se stará o stabilní cca. 28 denní cyklus a o to, aby nedocházelo ke krvácení v průběhu menstruačního cyklu.
  • Gestagen zabraňuje dozrávání vajíčka. Díky němu se také zahušťuje hlen v děložním hrdle, takže mužské spermie nemají šanci jím proniknout.
A to je princip antikoncepce. Ta tedy způsobuje z výše uvedených důvodů nevhodné podmínky pro splynutí vajíčka a spermie ve vejcovodu s následnou nidací (uhnízdění oplodněného vajíčka ve vnitřní výstelce dělohy) a tedy těhotenství.