Dobrý večer, dnes je sobota 30.9.2023, svátek slaví Jeroným, zítra Igor.

Warning: getimagesize(http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/plugins/editors/jce/tiny_mce/plugins/article/img/trans.gif): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.zbynekmlcoch.cz/www/plugins/content/smartresizer/smartresizer.php on line 525

Jak dokázat otcovství dítěte domnělému otci - informace

Před asi 1,5 rokem jsem pomohl jedné mongolské dívce s problémy na uzemí naší republiky a posléze jsem ji v rámci programu o dobrovolném odchodu z republiky s finanční pomocí od státu, pomohl s návratem do vlasti. Chvíli poté jsem se od této dívky dozvěděl, že očekáváme potomka. Poměr jsme spolu měli, takže možné to samozřejmě je.

___
___

Ale jak jsem se následně dozvěděl, tak ta dívka spala po celou dobu pobytu v republice se spoustou mužů, takže teď netuším jestli je dítě opravdu moje či ne. Ta dívka se hodlá vrátit zpět do České republiky a já bych potřeboval vědět, jak zjistit že je dítě skutečně mé a v případě že ano na co všechno má a za jakých okolností tato žena nárok, když s ní nechci rozhodně trávit zbytek svého života. Děkuji, VáclavRead More


ODPOVĚĎ:

Pokud stojíte o to zjistit, zda je dítě Vaše, požádejte tuto dívku, zda by svolila testovat její dítě ohledně otcovství (testy DNA). Pokud to nedovolí, můžete podat žalobu k soudu na určení otcovství, a ten toto testování nařídí. V případě, že se ukáže, že jste otcem, můžete se domluvit ohledně výchovy a výživného dítěte, přičemž tuto dohodu schválí soud, nebo se nedohodnete, a na návrh jednoho z vás soud určí výši výživného a také komu bude dítě svěřeno do výchovy. Poté může matka požadovat výživné až tři roky zpětně a příspěvek na úhradu potřeb neprovdané matky v době těhotenství a porodu.
Dokud ovšem nejste matrikový otec, tedy dokud nejste zapsán jako otec v rodném listě dítěte, nemůže po Vás matka dítěte požadovat žádné výživné ani příspěvek na úhradu potřeb neprovdané matky v době těhotenství a porodu.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.