Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Jak a kde změřit kvalitu UV ochrany slunečních brýlí, jsou sluneční brýle z tržnice kvalitní?

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Jak a kde změřit kvalitu UV ochrany slunečních brýlí, jsou sluneční brýle z tržnice kvalitní? Email
Pondělí, 15. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3004x

 

Podle čeho lze poznat, že jsou skla s filtry opravdu kvalitní? Záleží i na barvě filtru? Můžeme věřit i brýlím z vietnamské tržnice? Helena

___

___

ODPOVĚĎ:

Barva filtru nezaručuje stoprocentní ochranu oka proti UV záření, UV filtr se nesmí zaměňovat se zbarvením skel. UV filtr vychází z principu blokování neviditelného UV záření, kdežto zbarvení souvisí pouze s propustností viditelného světla, tedy tmavostí skel, a udává se v kategoriích 0-4.

Pokud budete mít tmavé brýle bez UV filtru, riziko vzniku očních komplikací se proti stavu bez brýlí bohužel dokonce zvyšuje. Díky tmavému filtru reaguje totiž zornice rozšířením, a do oka tak proniká mnohem více škodlivého UV záření. To, zda sluneční brýle UV filtr mají, tedy rozhodně nelze posuzovat podle intenzity zbarvení skel. Jediná orientace souvisí s přítomností nálepky UV400. Toto označení znamená, že brýle nepropustí krátkovlnné záření do 400 nm, a tudíž plně pohlcují UV záření.

V dnešní době nemá člověk bohužel nikdy jistotu, co kupuje, a nálepka mu v tomto často nemusí pomoci. Proto je lepší vyhnout se stánkovému prodeji a zvolit raději nákup kvalitních slunečních brýlí v optice. Pokud pochybujete o přítomnosti UV filtru ve vašich brýlích, můžete si jeho přítomnost nechat ve většině očních optik ověřit přístrojem (a případně pak nekvalitní brýle reklamovat u prodejce).

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny