Dobrý večer, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Endodontické vyšetření, vyšetření endodontu - průběh

Kvůli vleklému zubnímu zánětu mi lékař doporučil endodontické ošetření. O co jde a co tento zákrok představuje? Děkuji, Svatopluk

___

___

ODPOVĚĎ:
Nejčastějším důvodem endodontického ošetření je zánět zubní dřeně a nervu, který vznikne postupným rozšířením zubního kazu. Zánět na zývaný pulpitida se projevuje intenzivní bolestí a nakonec vede k odumření zubní dřeně i nervu. Typickým příznakem zánětu zubního nervu může být to, že vás bolest přepadá v okamžiku, kdy ulehnete do postele. Postupně se zhoršuje a v pozdní fázi pulpitidy je už bolest prakticky nesnesitelná.

I když je kvalitní endodontické ošetření časově i finančně náročné, je zároveň časově i finančně výhodnější než extrakce (vytažení) zubu a jeho následné nahrazení můstkem či implantátem. Jestliže se to tiž vytržený zub nahrazuje můstkem, znamená to obroušení minimálně dvou sousedních zubů. Pokud se mezera po vytaženém zubu vyplňuje implantátem, je zase nutný nejméně jeden chirurgický zákrok. Přitom kvalitně endodonticky a postendodonticky ošetřený zub může pacientovi plnohodnotně sloužit celý život.