Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Důchodová reforma ČR 2011, 2012, 2013 a soukromé fondy - výhody, nevýhody

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Důchodová reforma ČR 2011, 2012, 2013 a soukromé fondy - výhody, nevýhody Email
Neděle, 27. listopad 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3606x
Příliš nerozumím chystané důchodové reformě, zejména investování do soukromých fondů. Můžete mi vysvětlit, jak by to v praxi mělo fungovat? Děkuji, Olga
___
___


ODPOVĚĎ:
Ano, v současné době (rok 2011 a i v roce 2012) se řeší důchodová reforma. Pokud jste zaměstnanec, odvádíte nyní každý měsíc do státního penzijního systému 6,5 % své mzdy, dalších 21,5 % za vás odvádí zaměstnavatel. Jestliže Senát schválí důchodovou reformu, můžete se dobrovolně rozhodnout, že část mzdy už nechcete posílat státu. Místo toho převedete 3 % z platu do soukromých fondů. Pokud budete mít štěstí, dočkáte se lepšího zhodnocení peněz, než jaké nabízí státní systém. Má to ovšem jeden háček. Ke 3 % musíte přidat ještě další 2 % ze základu pro výpočet odvodu na sociální pojištění ze svého. Vaše výplata tak bude sice o něco chudší, ale ve stáří se může tato investice vrátit.

Zda by se vám takové rozhodnutí vyplatilo, závisí mimo jiné i na tom, kolik vyděláváte. Pokud je to zhruba patnáct tisíc korun měsíčně, dál běžně odvádějte část mzdy do státního penzijního systému, jak to děláte nyní, a o soukromé fondy se vůbec nezajímejte. Nabídka soukromých fondů se vám nevyplatí. Na to, že se o vás v důchodu postará stát, se však raději nespoléhejte. Penze, kterou od něj dostanete, totiž nemusí pokrýt ani vaše základní životní náklady. Proto myslete na zadní vrátka a investujte například do stavebního spoření. Jestliže vyděláváte mezi dvaceti až třiceti tisíci korunami nebo více, mohou být pro vás soukromé penzijní fondy zajímavé. Počítejte však s určitými riziky. Výhody fondů nemusejí být z dlouhodobého hlediska příliš stabilní. Se změnou vlády se totiž mohou změnit podmínky spoření, a to k lepšímu i horšímu. Rozhodnout se, zda využijete nabídky soukromých fondů či nikoli, musíte nejpozději do pětatřiceti let.
Penzijní reforma začne platit na počátku roku 2013. Pokud vám bude v této době více než pětatřicet, dostanete ještě půl roku na rozmyšlenou. Jakmile se však jednou pro soukromé fondy rozhodnete, nebudete moci svoji volbu vrátit zpět.

Odpověděl: Mgr. Petr Husák, finanční poradce
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny