Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 25.4.2024, svátek slaví Marek, zítra Oto.

Domácí test na obsah jedovatého metylalkoholu v lihovině

Je možné poznat metylalkohol z chuti lihoviny? Je možné to nějak doma otestovat? Díky, Pepa

___

___


jednoduchy-domaci-test-na-methanol-metanol-ohen-plamenODPOVĚĎ:

Ne, z chuti metylalkohol nepoznáte. Má chuť stejnou jako etylalkohol (běžný etanol, tedy "alkohol").

Jediným způsobem, jak doma můžete poznat, že lihovina obsahuje velké množství prudce toxického metylalkoholu (metanolu), je zapálit ho. Obě chemické látky se totiž liší barvou plamene.
Zatímco běžný alkohol, v chemické terminologii etylalkohol či etanol, hoří modrooranžovým plamenem, vysoce toxický metylalkohol (metanol) má plamen spíše modrý.

Test je průkazný u vysoké koncentrace metanolu nebo etanolu ve vzorku. Míchaný vzorek může být tímto testem špatně průkazný. Test je proto málo věrohodný. PODEZŘELÝ ALKOHOL Z NEJISTÝCH ZDROJŮ NEBO DOKONCE BEZ KOLKU NIKDY NEPIJTE A RADĚJI JEJ ZLIKVIDUJTE (zakoupený neokolkovaný alkohol předejte Policii ČR)!

Podezřelý alkohol neschovávejte! Můžete ho později omylem vypít nebo ho může vypít někdo z vaší rodiny a otrávit se! (stalo se opakovaně v zahraničí)

TEST PLAMENEM - VIDEO ZDE (8. minuta videa)

 


 

Další informace k otravě metylalkoholem, methanolem

Otrava metylalkoholem byla doposud v ČR velmi řídká (což značí, že zdroj jedovatého pití je jen jeden), spíše výjimečná. Pokud ale člověk "špatný" alkohol vypije, nemá šanci poznat to podle chuti.
Jako první pomoc (antidotum, protijed) se při otravě metylalkoholem podává čistý alkohol. Obsadí totiž vazebná místa v játrech, takže se tam už nemůže odbourávat metanol a tvořit zplodiny, které tělu škodí.
Metylalkohol se po požití přeměňuje v játrech na formaldehyd, kyselinu mravenčí a další metabolity působením enzymu zvaného alkoholhydrogenáza. Enzym působí biotransformaci i u alkoholu, ze kterého ale nevznikají nebezpečné "kyselé" metabolity.
Když zplodiny vzniknou, nastane rozvrat vnitřního prostředí těla, acidóza, poškodí se zrakový nerv a tkáně v těle dostávají málo kyslíku.

Jak se pozná otrava methanolem, metylalkoholem se dozvíte na www.priznaky-projevy.cz .

První pomoc

Při léčbě se podává alkohol jako protijed. Je-li pacient při vědomí, dostane jako první pomoc panáka. Pak už se dávky přesně propočítávají, aby se udržela hladina alkoholu v krvi jedno až 1,5 promile. Metylalkohol se při této hladině nemůže navázat a tvořit škodlivé metabolity. Odejde z těla močí.
Alkohol se podává většinou sondou do žaludku, v některých případech rovnou do žíly. Délka podávání je různá - záleží na hladině metanolu, stavu pacienta a laboratorních výsledcích. U těžkých otrav se dává také hemodialýza, umělá ledvina urychlí očistu krve od metanolu.

Následky

Vyhlídky pacienta závisejí na tom, jak těžká je acidóza, jak dlouhý byl interval od požití do zahájení léčby a na koncentraci metanolu v krvi. Pokud pacient přežije, může oslepnout, mívá různé nervové projevy, třeba poruchy chůze a výpadky paměti, může ho postihnout parkinsonský třes a ztuhlost. Následky mohou být trvalé.