Příjemnou noc, dnes je sobota 25.5.2024, svátek slaví Viola, zítra Filip.

Dočišťování zubů dětí a batolat - informace

Jaký máte názor na dočišťování zubů dětí a batolat? Doporučujete nutit je ke spolupráci silou, nebo jít cestou evoluce, provozovat s dítětem, co zvládne bez nervů, a techniku nechat až na druhé zuby? Riskuje něco člověk, který zvolí druhý postup? Je potřeba se věnovat mléčňákům nebo stačí až druhým zubům? Děkuji, Simona

___

___

ODPOVĚĎ: 

Pokud jde o děti, doporučuje se dočišťování chrupu. Řada dětí ovšem nespolupracuje ani při běžném čištění. Kartáčkem jen šimrají, nenechají si zuby dočistit nebo pro jistotu neotevřou ústa vůbec.

Spolupráce silou se nikdy nevyplácí. Dětem je potřeba vhodnou formou vysvětlit, jak a proč se mají o své zoubky správně starat.

Důležitá je ale taky důslednost rodičů, neměli by to vzdávat při prvních neúspěších. Také je vhodné navštívit s dítětem zubního lékaře nebo právě dentální hygienistku.

Určitě se nevyplatí počkat na druhé zuby, to je bohužel jeden z mýtů, který se traduje. Není pravda, že pokud se zkazí první zuby, druhé na tom budou lépe. Naopak. Zanedbaná péče u mléčných zubů může mít za následek spoustu komplikací u zubů stálých, a proto je získání správných návyků v dětském věku velmi důležité.

U batolat je samozřejmě na mezizubní kartáček příliš brzy. Většinou mezizubní kartáček nebo dentální nit doporučujeme přibližně v období, kdy se uzavře mezera mezi první a druhou dočasnou stoličkou. Vždy ale záleží na různých faktorech, například na postavení zubů, velikosti mezizubních prostorů, manuální zručnosti dítěte a podobně.