Příjemnou noc, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Dna, dnavý záchvat - informace, dieta při dně

Můj otec má diagnostikovanou dnu. Dočetla jsem se, že musí omezit puriny. Bohužel jsem se ale nikde nedočetla co puriny obsahuje a co ne. Můžete mi tedy odpovědět, co vlastně nesmí jíst? Martina.

___
___

ODPOVĚĎ:

 

 

Dna je metabolické onemocnění doprovázené poruchou metabolismu a vylučování močové kyseliny, která v lidském organismu vzniká převážně jako konečný produkt odbourávání (degradace) nukleových kyselin a nukleotidů.

Kyselina močová se v podobě drobných krystalků ukládá do kloubů (kde způsobuje zánětlivou reakci doprovázenou bolestí, zarudnutím, otokem a horkostí) i některých vnitřních orgánů např. ledvin a poškozuje je.  Někdy se močová kyselina hromadí při poruše ledvin jimiž se vylučuje do moči. Klasickým projevem dny je dnavý záchvat. Vzniká často v noci, většinou na kloubu palce u nohy (nazýváme to podagra). Záchvat trvá obvykle do rána, méně často několik dnů. Prevencí poškození kloubu jsou antirevmatika a dále léky, které snižují hladinu kyseliny močové v krvi (reps. séru) – tzv. antiuratika (např. Milurit).

Zdrojů purinů ve stravě je mnoho – především vnitřnosti (játra, ledvinky), nevhodný je při dně také alkohol (včetně piva), kakao, čokoláda, uzeniny, uzené sýry a některé mléčné výrobky, z luštnin hrách a čočka, ze zeleniny špenát, křen, kapusta, česnek a rebarbora, z koření chilli, pepř, hořčice a sojová omáčka.