Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Dědičnost u celiakie, pravděpodobnost nemoci u dítěte, statistika, prevence

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Dědičnost u celiakie, pravděpodobnost nemoci u dítěte, statistika, prevence Email
Středa, 30. září 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 9156x

Je mi 32 let a před rokem mi byla diagnostikována celiakie. V současné době jsem ve 20 týdnu. Mohu toto onemocnění očekávat i u svého dítěte? Je u něj nutno dodržovat bezlepkovou dietu preventivně" nebo raději nejdříve podstoupit vyšetření? Jaká a v jakém věku?  Rovněž mám trávicí problémy při konzumaci mléčných výrobků. V případě, že nebudu moci kojit, mám předpokládat podobnou reakci u svého dítěte a ke krmení používat hypoalergenní mléka? Hana

___
___

ODPOVĚĎ:

Dědičnost celiakie nepodléhá klasické dědičnosti mendeliánské, jedná se o dědičnost polygenní. Tj.na rozvoji celiakie se nepodílí jen geny, ale i zevní faktory. Hezky je to vidět u jednovaječných dvojčat (mají stejnou genetickou výbavu) kde při onemocnění jednoho dítěte celiakií je riziko pro druhé nikoliv 100% ale "jen 70%". Riziko pro dítě matky s celiakií se většinou uvádí kolem 10%. Stále je to lepší než alergie (riziko pro dítě matky těžké alergičky je kolem 50%).

Neplatí to co se myslelo dříve: že oddálení zavedení lepku do stravy dítěti v riziku (často až po 12M věku) zvýší naději že se celiakie neobjeví. Opak je pravdou současné doporučení zní jasně: zavést lepek do stravy (třeba ve formě jíšky v polévce nebo krupicové kaše) již mezi 4-6 měsícem věku dítěte, tedy v době kdy je kojené!!, kojení + lepek má preventivní vliv na možný rozvoj celiakie.

Nemyslím si že vaše současná intolerance mléka je alergií na bílkovinu kravského mléka, spíše se jedná o postupné (fyziologické-u někoho rychleji u někoho pomaleji) snižování množství enzymu laktázy na povrchu střevních buněk, který štěpý mléčný cukr laktózu. Toto není patrné u dětí na plné mléčné stravě. Existuje velmi raritní choroba-primární deficit laktázy, kdy dítě netoleruje mléčný cukr od samého začátku, ale to není váš případ. Musíme odlišit i přechodnou laktázovou deficienci po průjmovitém onemocnění.

Pokud tedy nebudete kojit a nejste alergička doporučuji normální mléčnou počáteční formuli, pokud jste alergička nebo manžel tak je na místě volit v průběhu prvních 4-6M věku mléka HA řady.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny