Dobré poledne, dnes je pátek 29.9.2023, svátek slaví Michal, zítra Jeroným.

Dědičnost homosexuality - je homosexualita dědičná?

Herečka Jodie Foster prozradila, že má podobný osud jako její matka - zplodila děti s mužem a pak začala žít se ženou. Je snad lesbická orientace dědičná? Zdenka

__

__

ODPOVĚĎ:

Dědičnost sexuální orientace zatím nebyla bezpečně prokázána, i když některé genetické výzkumy z poslední doby to nevylučují. Lesbická sexuální orientace se u žen vyskytuje častěji, než by se na první pohled zdálo. Dokonce i na české scéně jsou popsány podobné případy. Že třeba slavná herečka žije dlouhodobě ve spokojeném manželství a porodíděti, s přibývajícími léty života však nakonec odchází za "hlasem svého srdce" a začne žít s lesbickou přítelkyní, u žen většinou homosexuální orientace nepotlačí mateřský pud, i lesbičky touží po dětech.
V našich podmínkách však bohužel nemají jinou možnost než otěhotnět "přirozeným způsobem". Naše zákony jim totiž zatím neumožňují umělé oplodnění ani adopci. Proto rozhodně nelze odsuzovat takovouto přeměnu sexuální orientace, jakou zažila herečka Jodie Foster. Její maminka jí k tomu nemusela posloužit ani tak dědičností, jako spíše rodičovským příkladem.

 

Odpověděl: MUDr. Radim Uzel, sexuolog