Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Dechová zkouška zaměstnance na alkohol v dechu, krvi

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Dechová zkouška zaměstnance na alkohol v dechu, krvi Email
Sobota, 02. červenec 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4724x

Prosím o radu jak je možné postupovat v případě, že zaměstnanec se do práce dostaví pod vlivem alkoholu, což se projevuje kromě znatelných výparů špatnou artikulací, nesoustředěním, dokonce usínáním při práci. Kdo a jak je oprávněn u něj provést zkoušku alkoholu, zda-li vůbec, a jaký může zaměstnavatel z toho vyvodit důsledek. Děkuji, Mojmír

___
___

ODPOVĚĎ:
Zaměstnavatel má právo provést dechovou zkoušku na obsah alkoholu. Takovouto zkoušku je oprávněn provést zaměstnavatel a vedoucí zaměstnanec. Jestliže zaměstnanec dechovou zkoušku bez vážných důvodů odmítne, porušuje povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci, přičemž se, jedná minimálně o méně závažné porušení povinností (jež je třeba evidovat pro možnost výpovědi podle § 52 písm. d) Zákoníku práce).
Uvede-li zaměstnanec vážné důvody, které mu brání podrobit se dechové zkoušce, má zaměstnavatel právo požadovat, aby se podrobil lékařskému vyšetření.

Prokázaná přítomnost alkoholu nebo návykových látek v těle zaměstnance je důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru. Doporučuji mít vždy skutečnost o projevech opilosti zaměstnance svědecky podloženou. Ještě podotýkám, že může zaměstnavatel zakázat vstup zaměstnanci na pracoviště (např. ochrana zdraví ostatních zaměstnanců apod.)


 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny