Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Dávkování koenzymu Q10, na co slouží koenzym Q10

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Dávkování koenzymu Q10, na co slouží koenzym Q10 Email
Úterý, 24. leden 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3892x
Moje maminka prodělala několik srdečních příhod, často se necítí dobře a hodně se zadýchává. Lékař jí doporučil užívání koenzym Q10? Proč a jaké je jeho dávkování? Karolína
___
___


ODPOVĚĎ:
Koenzym O10 je pro organismus zcela nezbytná látka, která se podílí na všech pochodech v těle, při kterých se potřebovává a spotřebovává energie. Podporuje tvorbu energie v těle a dodávku kyslíku krví do všech důležitých orgánů. Koenzym Q10 si organismus člověka vytváří z produktů přítomných v potravě. Tato schopnost však s věkem klesá. Jeho nedostatek v těle má za důsledek i celkové oslabení organismu, ztrátu vitality, snižuje schopnost koncentrace a fyzické aktivity a urychluje stárnutí, a to jak orgánů v těle, tak i kůže.
Nedostatek může mít stejné projevy, jaké jsou při nedostatku kyslíku; jde o takzvaný oxidační stres, k němuž zejména dochází, pokud je dodávka kyslíku do některého orgánu ztížena například zúžením tepen sklerotickým pochodem. Konkrétně se jedná třeba o anginu pectoris, kde po podání Q10 intenzita bolesti ustupuje. Podobně i po infarktu myokardu dochází ke zlepšení výkonnosti srdce a omezení dušnosti, a to i u osob se známkami srdečního selhávání.
Objektivní zlepšení po podání této látky nastává ovšem i v jiných orgánech trpících nedostatkem kyslíku. Zlepšení stavu tak bylo pozorováno i u osob postižených vysokým krevním tlakem, při svalových chorobách, u Alzheimerovy choroby, při alergiích, astmatu, vředové chorobě, roztroušené mozkomíšní skleróze a dalších nemocech.
Dávkování koenzymu Q10: denní potřeba organismu je 30 mg. V případě nemocných, zvláště s chorobami srdce, lze dávku zvýšit. Předávkování koenzymem Q10 nehrozí, neboť tělo si jeho spotřebu samo reguluje. Tato látka nemá vedlejší účinky a není návyková.
V případě vaší matky by bylo vhodné ho podávat substitučně, tedy dlouhodobě.
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny