Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Co tvoří plášť budovy, domu

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Co tvoří plášť budovy, domu Email
Neděle, 05. prosinec 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2928x

Jsme společenství vlastníků celkem 40 bytů, panelák a z toho 15 bytů má plastová okna. Jsou okna společnou částí domu, když v listu vlastníků (prohlášení vlastníků) jsou společnou částí domu? Ve stanovách je formulace nejasná a připouští i výměnu oken. Co má vyšší právní sílu - stanovy a nebo prohlášení vlastníka?

Read More
___
___

Lze těm vlstníkům co okna mají (15 bytů) vyplatit postupně ve splátkách náklady z fondu oprav ihned po realizaci oken u zbývajících 25 bytech?
Navrhl jsem na shromáždění vlastníků vyplacení splátek 15ti bytům po realizaci u zbývajícíh bytů. Svolavatel schůze toto odmítl a položil svoji otázku zda souhlasí s tím, aby zbývajícícm bytům se dělaly okna z fondu oprav. Proti pochopitelně hlasovali ti co již okna mají. Měl na to svolavatel právo a tím hlasování zmanipulovat? Děkuji, Mojmír


ODPOVĚĎ:

Zákon o vlastnictví bytů v § 2, který vymezuje pojmy pro účely tohoto zákona, neuvádí okna pod písm. g) mezi příkladným způsobem vyjmenovanými společnými částmi domu, které jsou ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek; z toho vyplývá, že zákon č. 72/1994 Sb. tuto otázku jednoznačně neřeší.

Ministerstvo se přiklání k názoru, že i okna jsou společnou částí domu, neboť jsou obdobně jako lodžie či terasy a balkony součástí vnějšího pláště budovy, který je bezesporu společnou částí domu.

Lze tedy vyplatit náklady z fondu oprav na okna vlastníkům, kteří si je pořídili z vlastních prostředků

Svolavatel měl právo takto otázku položit. Diskuze na shromáždění se neřídí konkrétními pravidly, proto tento postup neodporuje zákonu a je tudíž dovolený.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny