Dobré odpoledne, dnes je neděle 6.10.2024, svátek slaví Hanuš, zítra Justýna.

Co ovlivňuje kvalitu nehtů

Jaké jsou nejčastější příčiny poruchy růstu a kvality nehtů? Jak co nejdřív poznat nekvalitní, narušený a nezdravý nehet? Je škodlivé nalepování umělých nehtů? Má naše výživa významný vlív na kvalitu nehtů? Děkuji, Erika
___
___


ODPOVĚĎ:
Vaše dotazy odpovím postupně:

Bývá to odraz vnitřních onemocnění (štítné žlázy, poruchy trávicího systému a podobně), také kožních onemocnění typu lupénky či některých autoimunitních chorob. Asi nejčastěji
jsou ale změny způsobené mykózami (u nehtu plíseň nazýváme onychomykózou) a také působením zevních vlivů - například prací se saponáty či organickými rozpouštědly.

Obvykle je to vidět v jeho struktuře. Zdravý nehet má růžovou barvu, postižený nehet má nažloutlou barvu, je zesílený, nadměrně zrohovatělý, v případě plisňového onemocnění je pod nehtem drť.

Názory jsou různé. Nalepování nehtů má určitě svá rizika. Z medicínského pohledu o tom ztrácíme přehled, protože fakt, že je pod umělým nehtem mykóza (plíseň), se zjistí až po jeho odstranění. Nalepovací nehty by určitě neměly přijít na už poškozené nehty.

Výživa má na kvalitu nehtů velký vliv. Pokud vázne přísun určité látky v potravě nebo se lidé stravují nezdravě, projeví se to u kůže, vlasů i nehtů. Problémem je nedostatek živin, bílkovin. stopových prvků, vápníku, hořčíku, železa, selenu, zinku. Ti kteří drží diety, nebo například vegetariáni jsou poškozením nehtů více ohrožení. Na nehtu je vliv výživy vidět i zpětně - například na rýhách.