Dobrý podvečer, dnes je středa 29.5.2024, svátek slaví Maxmilián a Maxim, zítra Ferdinand.

Co je to zkřížená alergie - vysvětlení, léčba zkřížené alergie

Co je to zkřížená alergie a jak se léčí? Děkuji, Simona

___

___

ODPOVĚĎ:

Kdo ji má, podle okolností trpí dvojnásobně, u zkřížené alergie totiž dochází k současné nesnášenlivosti různých látek. Alergie bývají většinou vyvolány bílkovinami v potravinách nebo pyly. Kdo je například alergický na pyl břízy, může reagovat i na některé potraviny, jako jsou jablka, hrušky, třešně nebo lískové oříšky. Důvodem je, že bílkovinné struktury určitých pylů a potravin se podobají, přitom symptomy se mohou lišit. Zatímco pyly vyvolávají sennou rýmu, alergická zkřížená reakce na potraviny se může projevit průjmem.

Zkřížené reakce jsou považovány za nejčastější příčiny potravinových alergií. Testy na alergeny ale pomohou najít spouštěče reakce jen někdy. Čemu by se postižení měli vyhýbat, to jim nejlépe ukáže vlastní zkušenost. U alergologa najdete informační letáky s typickými případy zkřížených alergií.

Pokud vaše tělo reaguje na určitý druh ovoce nebo zeleniny, v některých případech stačí potravinu tepelně upravit třeba spařením, jindy povařením či podušením. Alergie se totiž projevuje pouze u čerstvých potravin, spouštěčem bývá barvivo.

U alergie na ořechy, celer, mléko apod. se dané potraviny bohužel musíte vzdát. Nezapomeňte pravidelně navštěvovat alergologa.