Dobré odpoledne, dnes je pondělí 26.2.2024, svátek slaví Dorota, zítra Alexandr.

Co dědí manželka, manžel v případě smrti, úmrtí druhého z manželů

S manželem máme 1 dítě a on má z prvního manželství 2 děti. Každý z nás si platíme stavební spoření a důchodové připojištění. Máme auto. V případě jeho úmrtí získají jeho děti i část mého stavebního spoření nebo důchodového připojištění a jak je to s autem, které jsme si pořídili za našeho společného života? Děkuji, Milena
___
___

ODPOVĚĎ:

V případě úmrtí dědí potomci ZŮSTAVITELE (tedy po Vás Vaše dítě/děti a po Vašem manželovi všechny jeho děti).

V případě úmrtí manžela budou, při neexistenci závěti, dědit všechny jeho děti spolu s Vámi, jako manželkou rovným dílem. Nezáleží, zda jsou i Vaše, nebo z předchozího manželství.

Po Vás budou dědit Vaše děti a manžel rovným dílem. Pokud chcete jakkoliv určit, že konkrétní hodnoty, např. spoření, má připadnout dětem, tak sepište závěť. Pokud tak učiníte u notáře (cena okolo 1500,-Kč), tak bude uložena v Centrální evidenci závětí, a nehrozí její ztráta, či jiné spory ohledně neplatnosti takové závěti.

V případě úmrtí vždy dochází nejdříve k vypořádání SJM, pokud měl zůstavitel manžela. Obvykle se majetek rozdělí na polovinu, a zbytek jde do dědictví.

Věci, které kdokoliv získá v dědictví nebo darováním nepatří do SJM, a jdou rovnou do dědictví.

V této fázi se tedy určí zpravidla polovina majetku (včetně movitých věcí – auta), která jde do dědictví, a která připadne druhému manželovi.

V případě manželova úmrtí nezískají jeho děti Vaše spoření.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online