Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Video, animace, fotografie, obrázek Syndrom spánkové apnoe - video, příčina

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Syndrom spánkové apnoe - video, příčina Email
Čtvrtek, 15. březen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 6697x
syndrom-spankove-apnoe-video-animace-pricinaSyndrom spánkové apnoe neboli spánkový apnoický syndrom (zkratka SAS, anglicky sleep apnea) je porucha spánku, kdy ve spánku dochází k delším časovým výpadkům dýchání (i v řádu desítek sekund) - apnoím. V této chvíli nejsou přítomné dýchací pohyby a dochází k nedokrvení organismu a  samozřejmě mozku (který má obrovskou spotřebu energie a kyslíku). Stav je spojen s nápadným chrápáním.
___
___


Ve dne tito pacienti jsou spaví, protože se v noci nevyspí. Při jednotlivých atakách apnoe jsou totiž mozkem buzeni, takže nedochází k REM fázi spánku, ve které si tito lidé nejvíce odpočinou. Příznaky a projevy syndromu spánkové apnoe detailně zde.

 

Příčina: bstrukční (kolaps hltanu), centrální (postižení nebo vrozená vada centrálního nervového systému - chybí vlastní aktivita nádechových inspiračních svalů), třetí typ, tzv. smíšený - kombinací předchozích dvou.

Výskyt v populaci: Výskyt onemocnění v populaci se udává v rozmezí od 1 do 10%. Objevuje se většinou nad 40 let věku a častěji u mužů než u žen. Přibližně 21% mužů a 9% žen. Dle různých studií se poukazuje na genetickou souvislost vzniku onemocnění. Je prokázaný vyšší výskyt onemocnění u jedinců, jejichž příbuzní prvního stupně (tj. rodiče, pokrevní sourozenci) touto nemocí trpí.


Léčba má složku režimovou a invazivní. Pomáhá redukce alkoholu, léků na spaní (hypnotik), nevhodné je též kouření. Vhodná je úprava polohy při spánku, oxygenoterapie (kyslík), přístrojové zajištění přetlaku při dýchání během spánku CPAP, BiPAP, chirurgické výkony v oblasti faryngu (moderní laserové zákroky) aj. Komplikací při onemocnění mohou být rovněž následná onemocnění krevního oběhu.

Příkladem tohoto nikoliv vzácného syndromu je Pickwickův syndrom. Bývá rovněž ronchopatie. Tyto stavy vyžadují odborné neurologické, resp. plicní vyšetření. Používá se polysomnografie, EKG, měření krevních plynů.

 

Syndrom spánkové apnoe - video, animace, ukázka 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny