Příjemnou noc, dnes je úterý 18.6.2024, svátek slaví Milan, zítra Leoš.

Řezání, vyříznutí znamének, znaménka - fotografie, obrázky, cena, postup

rezani-vyriznuti-znamenek-znamenka-fotografie-obrazky-cena-postup
rezani-vyriznuti-znamenek-znamenka-fotografie-obrazky-cena-postup
Maligní melanom je velký strašák. A oprávněně. Jde o zákeřnou rakovinu s poměrně brzkým metastazováním a špatnou prognózou pacienta. Proto je lepší jednou za rok chodit na kontrolu znamének (ideálně po létě či na podzim) a zrevidovaná podezřelá znaménka si nechat vyříznout.

___
___

 

Začalo to květákovitým útvarem na noze pacienta - maligní melanom s metastázami

Sám jsem ve své praxi v nemocnici viděl pacienta s obrovským květákovitým útvarem na noze. Bylo zřejmé, že mu zbývá posledních několik dní života. Na neurologii byl s úpornými bolestmi zad - z metastáz maligního melanomu. Od té doby (je to už skoro dva roky) jsem začal chodit pravidelně na vyšetření znamének. Paní doktorka Teplá z kožní ambulance Vojenské nemocnice v Olomouci mi našla na začátku listopadu 2012 2 podezřelá znaménka, která jsem byl 12.11.2012 vyříznout.

 

maligni-melanom-oka
maligni-melanom-oka
Mateřská znaménka mohou být i pod nehtem či v oku

Znaménka jsou nebezpečná tím, že mohou být i na méně typických místech. Např. pod nehty, v oku (viz fotografie vpravo - maligní melanom řasnatého tělesa oka) vzácně na sliznicích. Hodnotí se u nich okraje, homogenita zabarvení a další parametry. Znaménka se vyhodnocují buď dermatoskopem nebo kamerou přes počítač.

 

Laserem nebo skalpelem

Odstranění mateřského znaménka se může realizovat laserem nebo klasickým vyříznutím. Laser se využívá u rizikových znamének v obličeji. Mateřská znaménka ovšem mohou přinášet i jiné potíže, nemusí to být hned rakovina. Stačí, pokud o ně neustále zadrháváme oblečením nebo taškou. Jde pak o chornicky drážděné útvary.  Piha se může opakovaně natrhávat, krvácet, pobolívat. I v takových případech lékaři doporučují znaménko odstranit.

 

Před operací se vyhýbejte slunci a soláriu

Osm týdnů před zákrokem byste se neměli vystavovat vlivům UV záření, tedy chodit na prudké slunce a do solária.

 

Desinfekce, umrtvení

Okolí pihy se nejprve vydesinfikuje a pak se přikryje rouškou s otvorem pro operované místo, aby se rána neinfikovala. Samotný zákrok je velmi rychlý a takřka bezbolestný. Nejbolestivější je injekce umrvující látkou. Znaménko a jeho okolí od té chvíle již není cítit. Účinek nastupuje už za asi 2 minuty od lokálního umrtvení.

odstraneni-vyriznuti-znamenek-obrazek-fotografie-01

odstraneni-vyriznuti-znamenek-obrazek-fotografie-02

odstraneni-vyriznuti-znamenek-obrazek-fotografie-04

odstraneni-vyriznuti-znamenek-obrazek-fotografie-05

 

Vyříznutí znaménka a zašití

Doktor nejprve nařízne klínovitě kůži v těsné blízkosti znaménka. Pak znaménko chytne pinzetou, mírně ho natáhne a uřízne. Díky umrtvení to prakticky není cítit (cítíte jen mírný neidentifikovatelný tah), rána krvácí jen mírně.

Pak se musí otevřená rána zašít několika stehy, přitom se opakovaně musí vysoušet od krve. Celý zákrok netrvá déle než několik minut.

odstraneni-vyriznuti-znamenek-obrazek-fotografie-07

 

odstraneni-vyriznuti-znamenek-obrazek-fotografie-08

odstraneni-vyriznuti-znamenek-obrazek-fotografie-09

odstraneni-vyriznuti-znamenek-obrazek-fotografie-10

odstraneni-vyriznuti-znamenek-obrazek-fotografie-11

odstraneni-vyriznuti-znamenek-obrazek-fotografie-12

odstraneni-vyriznuti-znamenek-obrazek-fotografie-13

odstraneni-vyriznuti-znamenek-obrazek-fotografie-14

odstraneni-vyriznuti-znamenek-obrazek-fotografie-15

 

Cena za odstranění mateřského znaménka

Vyříznutí mou dvých znamének platila zdravotní pojišťovna. U laserového odstranění je jistě služba zpoplatněna (je to nadstandart).

 

Odstranění stehů

Asi za týden až deset dní je nutné odstranit stehy. Ty může odstranit buď zdravotní sestra (což v mém případě není problém) nebo jdete na kontrolu na kožní. Samozřejmě pokud se objeví nějaké komplikace, třeba se rána zanítí, musí se k lékaři ihned. První tři dny po odstranění mateřského znaménka by se také pacient neměl koupat, ale jen sprchovat.

 

Jak pečovat o kůži po odstranění znamének

Po třech dnech se také mohou sundat náplasti. Rána může svědit, ale to je normální. Ránu můžete mazat regeneračním krémem. Rychlejší uzdravení rány můžete ovlivnit užíváním vitamínu C.

Asi tak tři měsíce by se rána neměla vystavovat přímým slunečním paprskům, jinak hrozí, že jizva ztmavne a bude vidět. Při správném postupu bude jizva jen mírně zarudlá, ale tak za půl roku zbělá. Některé jizvy lze i odstranit laserem.

 

Vzkaz všem - důležitá je prevence

Melanom je sice nejsnáze léčitelným nádorem, ale zároveň nejkrutějším. V případě metastáz již totiž není člověku prakticky pomoci, lze pouze prodlužovat jeho život co nejdéle (paliativní léčba).
Proto nezanedbávejte prevenci a jednou ročně si nechte prohlédnout odborníkem své tělo a případně požádejte o odstranění podezřelých znamének.

 

 

Zdroj fotografií: idnes.cz