Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Video, animace, fotografie, obrázek Masáž hráze - video, postup, prevence nástřihu hráze

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Masáž hráze - video, postup, prevence nástřihu hráze Email
Pátek, 23. leden 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 183135x
masaz_hraze_obrazek.gifPravidelná masáž hráze v pozdním těhotenství může být prospěšná při přípravě k porodu. Napomůže hrázi, aby byla pružnou a při porodu se dostatečně rozvinula. Tato činnost je prevencí nástřihu hráze při porodu.  

 

___

___

masaz_hraze_obrazek.gifPraktikováním této techniky se sníží nutnost nástřihu - tzv. epiziotomie (to je v podstatě chirurgický zákrok, který má za úkol zvětšit vchod poševní a provádí se těsně před porodem hlavičky) a také pravděpodobnost vážné trhliny, ke které by při porodu mohlo dojít. Masáž hráze může nastávající mamince přiblížit pocity, které bude mít, až se miminko začne objevovat. Také ji může využít k nácviku uvolnění hráze, které je při porodu tak žádoucí.

Masáž ještě nepodlehla  podrobným vědeckým výzkumům, ale z několika studií, které již byly provedeny, vyplývá, že zmíněný účel zcela splňuje. Doporučuje se, aby nastávající maminky prováděly masáž 4 - 6 týdnů před termínem porodu.

Činnost berte jako možnost, jak napomoci k její elasticitě. Není povinná a po těhotné ženě se nevyžaduje. Je to pouze její rozhodnutí, zda si ji bude provádět. Pokud ano, bylo by dobré, aby to budoucí maminka při příchodu na porodní sál své porodní asistentce sdělila.

Někdy si ženy myslí, že je tato technika stoprocentní ochranou před epiziotomií (nástřihem hráze). Není tomu tak. O tom, zda bude nástřih potřeba nebo ne, se dozvíte od svého porodníka (porodní asistentka nebo lékař) až v závěru vašeho porodu. Někdy, i když jste si poctivě masírovala hráz, mohou být porodní cesty pevné a miminko s váhovým odhadem přes 4 kg neumožní porodit bez poranění.

 

masaz_hraze_perinealni_masaz_video_obrazek.jpgPostup, provedení masáže hráže ženy před porodem

  1. Posaďte se do pohodlného polosedu s podepřenými zády a s pokrčenýma nohama mírně od sebe.
  2. Naneste olej na prsty, do oblasti hráze a spodní části pochvy.
  3. Vložte oba palce co nejhlouběji do pochvy a masírujte hráz směrem dolů ke konečníku a směrem dopředu a zpět. Zároveň palce natahujte jemně co nejvíce do stran.
  4. Tlak zvyšujte až do chvíle, kdy pocítíte jemné brnění.
  5. V poloze vydržte, dokud brnění neustoupí, a zároveň jemně masírujte pochvu dozadu a dopředu.
  6. Během masáže současně roztahujte pochvu jemně do stran a vpřed – stejným směrem bude během porodu postupovat hlavička miminka.
  7. Snažte se v oblasti hráze co nejvíce uvolnit a poté zvýšit tlak prstů, až ucítíte mírnou bolest.
  8. Nakonec masírujte tkáň hráze zhruba minutu palci proti ukazováčkům – palce jsou v pochvě, ukazováčky vně hráze, proti palcům.


Pokud si nejste jisté, zda masáž provádíte správně, nestyďte se poradit s porodní asistentkou.


 

Omlouvám se, ale video masáže hráze s původním odkazem bylo ze zahraničního serveru odstraněno. Můžete tedy shlédnout pouze obrázky a to zde. Další možností je vyhledání videa na google.com (anglicky) nebo si můžete najít informace o masáži hráze na google.com v češtině (klikněte na odkaz). 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny