Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Video, animace, fotografie, obrázek Jak vypadá výhřez ploténky, hernie disku - obrázek, fotografie

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Jak vypadá výhřez ploténky, hernie disku - obrázek, fotografie Email
Středa, 21. říjen 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 65847x

vyhrez_plotenky_hernie_disku_maly.jpgCo je to výhřez ploténky odborně řečeno hernie disku? Ploténka se skládá z vazivového obalu a gelovitého pulpózního jádra. Výhřez disku - tedy jádra ploténky vede k útlaku míšních kořenů a způsobuje kořenové syndromy. Vzniká nejč. v dolní bederní oblasti, vzácněji může postihnout i jiné úseky páteře.

___

___

Ploténka obv. vyhřezává do strany - laterální výhřez (hernie), vzácněji může dojít k výhřezu směrem do míšního kanálu - tzv. mediální hernie.

Podle postiženého kořene se rozvíjejí příslušné příznaky. Při útlaku míšních sakrálních kořenů vznikají navíc obtíže v oblasti konečníku, močového měchýře a pohlavních orgánů s poruchou sfinkterů syndrom kaudy.

Výhřez krční ploténky způsobuje cervikobrachiální syndrom, vzácný výhřez mediální by mohl vést k projevům na horních i dolních končetinách. P. hrudní m. p. je klinicky méně nápadný a může simulovat řadu onemocnění srdce, trávicího či urogenitálního systému.

Při vyšetření se obv. lokálně u páteře nachází stažení svalů (kontraktury), běžně také vidíme omezení hybnosti, poruchy citlivosti, charakteristické změny reflexů, vazomotoriky a při delším trvání i úbytek atrofie svalové hmoty. Bolest se zvyšuje např. při zakašlání či defekaci. Vyšetření může být doplněno i perimyelografií či CT popř. MR. Léčba může být konzervativní tj. klid, tlumení bolesti, obstřiky, fyzioterapie, trakce, akupunktura aj.. Některé stavy např. syndrom kaudy, mediální výhřez však vyžadují včasný chirurgický zákrok. Důležitá je následná rehabilitace, která je i prevencí před opakováním recidivou výhřezu. 

Zdroj definice: Lékařský slovník Maxdorf

 

vyhrez_plotenky_hernie_disku

 

 vyhrez_plotenky_hernie_disku2

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny