Příjemnou noc, dnes je středa 17.4.2024, svátek slaví Rudolf, zítra Valérie.

Jak vypadá výhřez ploténky, hernie disku - obrázek, fotografie

vyhrez_plotenky_hernie_disku_maly.jpgCo je to výhřez ploténky odborně řečeno hernie disku? Ploténka se skládá z vazivového obalu a gelovitého pulpózního jádra. Výhřez disku - tedy jádra ploténky vede k útlaku míšních kořenů a způsobuje kořenové syndromy. Vzniká nejč. v dolní bederní oblasti, vzácněji může postihnout i jiné úseky páteře.

___

___

Ploténka obv. vyhřezává do strany - laterální výhřez (hernie), vzácněji může dojít k výhřezu směrem do míšního kanálu - tzv. mediální hernie.

Podle postiženého kořene se rozvíjejí příslušné příznaky. Při útlaku míšních sakrálních kořenů vznikají navíc obtíže v oblasti konečníku, močového měchýře a pohlavních orgánů s poruchou sfinkterů syndrom kaudy.

Výhřez krční ploténky způsobuje cervikobrachiální syndrom, vzácný výhřez mediální by mohl vést k projevům na horních i dolních končetinách. P. hrudní m. p. je klinicky méně nápadný a může simulovat řadu onemocnění srdce, trávicího či urogenitálního systému.

Při vyšetření se obv. lokálně u páteře nachází stažení svalů (kontraktury), běžně také vidíme omezení hybnosti, poruchy citlivosti, charakteristické změny reflexů, vazomotoriky a při delším trvání i úbytek atrofie svalové hmoty. Bolest se zvyšuje např. při zakašlání či defekaci. Vyšetření může být doplněno i perimyelografií či CT popř. MR. Léčba může být konzervativní tj. klid, tlumení bolesti, obstřiky, fyzioterapie, trakce, akupunktura aj.. Některé stavy např. syndrom kaudy, mediální výhřez však vyžadují včasný chirurgický zákrok. Důležitá je následná rehabilitace, která je i prevencí před opakováním recidivou výhřezu. 

Zdroj definice: Lékařský slovník Maxdorf

 

vyhrez_plotenky_hernie_disku

vyhrez_plotenky_hernie_disku.gif - vyhrez_plotenky_hernie_disku

 

 vyhrez_plotenky_hernie_disku2

vyhrez_plotenky_hernie_disku2.jpg - vyhrez_plotenky_hernie_disku2