Dobré odpoledne, dnes je pondělí 26.2.2024, svátek slaví Dorota, zítra Alexandr.

Jak vypadá melanom - fotografie, foto, obrázek maligního melanomu

maligni_melanom_fotografie_obrazek_jak_vypada.jpgMaligní melanom je zhoubný nádor z pigmentových buněk obsahujících melanin. Bývá zejména na kůži, ale může být i na sliznicích či v oku. Dříve patřil spíše k vzácným nádorům, ale v posledních letech došlo k prudkému nárůstu jeho výskytu. Velkou roli při jeho vzniku má ultrafialové světlo ze slunečního záření nebo ze solárií. 

___

Vzniká až mnoho let po poškození kůže, opakovaná spálení dětí se projevují až v dospělosti. Přitom právě dětská kůže je nejcitlivější. Více ohroženi jsou lidé se světlou pletí.
V souvislosti s úbytkem ozonu riziko vzniku m. stoupá. Melanom se většinou projevuje jako tmavá pigmentová skvrna na kůži existují ovšem i amelanotické formy, která má nestejnorodou barvu, nepravidelné okraje a může svědit či krvácet.
Postupně se zvětšuje do šířky, později i do výšky hrbolatý nepravidelný povrch a hloubky. Někdy vzniká z pigmentových névů, ale může se objevit na původně zcela čisté kůži.
Je-li zachycen včas, může být chirurgickým zákrokem zcela vyléčen. Později zachycený melanom je zejména rostoucí do výšky, krvácející ad. Pokročilý melanom může již zakládat metastázy a jeho prognóza je nejistá.
Léčba je v takovém případě celková, cytostatiky a zejm. imunoterapie dlouhodobé podávání interferonu alfa či interleukinu 2.

V posledních letech se pro pozorování změn pigmentových névů uvádí klasifikace A B C D E

  • A – asymetrie – nepravidelný tvar

  • B – hranice nepravidelná, rozplývající se 

  • C – color – nepravidelné zbarvení

  • D – diameter – větší než 5(6)mm

  • E – evolution - zněny, progrese

Fotgrafie, obrázky maligního melanomu (kliknutím se některé zvětší)

melanom1.jpg

melanom2.jpg

melanom3.jpg

melanom4.jpg

melanom5.jpg

melanom6.jpg

melanom7.jpg

melanom8.jpg

melanom9.jpg

melanom9.jpg - melanom9.jpg

melanom10.jpg

melanom10.jpg - melanom10.jpg

melanom_nemelanom.jpg

melanom_nemelanom.jpg - melanom_nemelanom.jpg

 


Související odkaz: