Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Neurologie - nemoci a vyšetření Příznaky před epileptickým záchvatem - aura (předzvěsť), prodromy, pozáchvatové období

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Příznaky před epileptickým záchvatem - aura (předzvěsť), prodromy, pozáchvatové období Email
Pondělí, 16. červen 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 18211x
epilepticka_aura_prodrom.jpgPřed tím, než vznikne epileptický záchvat, mívají epileptici často jisté pocity, které cítí jen oni sami. Po těchto pocitech následně paroxysmus vypukne. Tyto stavy se nazývají epileptické prodromy nebo aura. Mají nejrůznější podoby, které uvádí následující článek. 

 

Jak poznat přicházející epileptický záchvat 

Epileptický prodrom

Nazýváme tak subjektivní nebo i objektivní klinické známky věštící blížící se záchvat. Mohou trvat několik dní, hodin nebo jen minut a projevují se pocitem zvýšeného psychického napětí, rozlady, neklidu, pobolíváním hlavy a podobně.

 

Epileptická aura (předzvěsť epileptického záchvatu)

Aura sice v doslovném překladu znamená přdzvěsť, ale je již úvodní fází samotného epileptického záchvatu. Jde o klinický projev zzáchvatové epileptické aktivity ožiska lokalizovaného v senzorické oblati.

Nejtypičtější je čichová aura, při níž nemocný vnímá několik sekund zpravidla velmi nepříjemné zápachy, například jako by se pálila guma.

Chuťová aura je podobně vnímána, ale opět zpravidla jako krajně nepříjemná chuť.

Zraková aura může být ve formě jednoduchzých scintilací nebo složitějších pseudohalucinací, nadměrně sytě barevných obrazců a podobně.

Sluchová aura se projevuje hučivým nebo pískavým zvukem v uších.

 

Pozáchvatové (postparoxysmální) období

Následuje po proběhnutí vlastního epileptického záchvatu. V této době mohou být u nemocného stavy zmatenosti, neklidu, zúženého vědomí a zpomaleného psychického tempa (bradypsychismu). U velkých epileptických závachtů (grand mal) jsou pravidlem i somatické potíže - bolesti hlavy, svalů, vyčerpanost, únava (často s podílem medikace léků proti záchvatu - např. diazepamu).  

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny