Náhodné stránky webu
- (01.02.2008) Doklad o zaplacení regulačního poplatku - univerzální - tiskopis, formulář ke stažení online zdarma
- (18.02.2010) Zánět průdušek, bronchitida - příznaky, projevy, symptomy
- (13.12.2013) Stereotyp v sexu - partner nechce experimentovat a zkusit jinou sexuální polohu
- (06.01.2013) Co by raději neměla říkat žena muži v hádce (článek pro ženy)
- (06.02.2010) Biopotraviny - biopivo, biovíno, dárkové koše, čaje a další
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Ochrnutí loketního nervu, paréza ulnárního nervu - příčina, léčba, příznaky, projevy |
![]() |
Pátek, 21. listopad 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 29109x |
Bolesti na loketní hraně předloktí jdoucí do prsteníku a malíku ruky, brnění, zhoršené a oslabené kožní čití, případně až necitlivost těchto průstů společně s loketní hranou ruky a zápěstí. Dostavují se noční bolesti, úleva přichází s poklepáním ruky. Ruka je také nešikovná, neobratná, dochází k atrofii (zmenšení) svalů. To jsou příznaky parézy ulnárního nervu. nervus ulnaris
Paresa nervus ulnarisParesa nervus ulnaris, jinak ochrnutí loketního nervu, může být způsobeno jeho přerušením úrazem nebo postupným poškozením v místech přirozených úžin. Pak hovoříme o kompresivním syndromu. Loketní nerv může být tištěn v úrovni lokte a na zápěstí.
Příčina onemocněníNerv je poškozován tlakem okolních tkání v úžině nebo i zevním tlakem na končetinu - tlačící sádra při otoku, opakované nevhodné polohy končetiny...
Příznaky, projevy, symptomatologieObtíže většinou nastupují plíživě. Začínají bolestmi na loketní hraně předloktí, které vycházejí od lokte a střílí až do IV. a V. prstu. Objevuje se brzy brnění a oslabení kožního čití až necitlivost IV. a V. prstu, loketní hrany ruky a zápěstí. Tyto obtíže se stupňují a v pozdějších fázích pacienta budí v noci. Musí se pak ulevit proklepáním ruky. Současně se projevují změny motorické - nešikovnost a oslabení svalové síly při úchopu. Postupně ochabují drobné svaly ruky, lehké přirozené vyklenutí na hřbetu ruky se oplošťuje, IV. a V. prst má drápovité postavení a malíček trvale odstává bez schopnosti aktivně jej přitáhnout.
Diagnostika aneb jak nemoc potvrdit?Vycházíme vždy z obtíží pacienta - z jejich charakteru, délky trvání a souvislosti s přetížením nebo úrazem. Útisk potvrdí EMG vyšetření nervu - vyšetření jeho vodivosti, které provádíme při každém podezření na poškození nervu. Určí nám i místo útisku.
LéčbaZačínáme konzervativně - zklidněním končetiny v ortéze nebo na dlaze, omezením zátěže, zlepšením prokrvení a omezením otoku některými léky.
Základem úspěšnosti léčby mononeuropatií je včasná etiopatogenetická a topická diagnóza a správně zvolený terapeutický postup. Základní postavení v diagnostice má elektromyografie. Její úloha je nezastupitelná i v průběhu regenerace a hojení. Pokud dojde k neurotmezi, je nezbytná chirurgická revize a event. transplantace nervu. Konzervativní postup musí být komplexní. Důležitou úlohu sehrává také svalový test - jak v určení rozsahu léze, tak i v posuzování průběhu hojení.
Léčba musí být zahájena včas a za aktivní účasti nemocného. Léky Medikamentózní léčba užívá vitamíny skupiny B, vitamín E, vazodilatancia, preparáty podporující nervosvalový přenos (Syntostigmin ap.). U úžinových syndromů se lokálně aplikují kortikoidy. Rehabilitační léčba je nedílnou součástí terapie od samého počátku. V první fázi používáme polohování a pasívní pohyby. V časné fázi je důležitá elektrogymnastika plegických svalů k udržení kontraktilních svalových vláken a k uchování nervosvalového přenosu. Jak je to jen trochu možné, přistupujeme k aktivnímu cvičení podle svalového testu. Je vhodné cvičit častěji a kratší dobu, nepřetěžovat svalové skupiny nevhodnou zátěží. Nemělo by docházet k prochlazení a měla by být odstraněna bolest, pokud se vyskytuje. Široké je použití fyzikálních technik - elektroterapie, iontoforéza, magnetické pole, laser. Vzhledem k tomu, že periferní parézy provází většinou i porucha čití, je zde riziko poškození kůže při nevhodné aplikaci. Operační postup Nemá-li tento postup efekt, operujeme. Provádíme uvolnění nervu v místě útlaku - v anatomické úžině protnutím tísnících tkání. V úrovni lokte můžeme navíc nerv přenést do polohy dopředu nebo snést drobný kostní výběžek.
Pooperační péčePlatí stejná pravidla jako u každé operace ruky: zvýšená poloha končetiny k omezení otoku a bolesti, péče o jizvy - promašťování, tlakové masáže, Silipos, zklidnění na dlaze trvale do odstranění stehů - asi 10. pooperační den a pak postupné odkládání dlahy - pacient ji přikládá na noc nebo odpočinek ještě 2-3 týdny. Zátěž pacient může přidávat velmi pomalu - řídí se obtížemi, které pooperační stav přináší - vyvaruje se takových pohybů a práce, kterou ruka nezvládne. Plnou zátěž a tedy i ukončení pracovní neschopnosti lze plánovat 3 měsíce od operace. |