Dobré odpoledne, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

Obrna lícního nervu - příčina, léčba, projevy a příznaky bellovy obrny

obrna_licniho_nervu_pricina_lecba.jpgMnoho z nás se setkalo s nepříjemným onemocněním, kdy nelze zavřít oko a  poklesne ústní koutek. Jedná se o výpadek funkce lícního, tedy sedmého hlavového nervu, takzvanou Bellovu obrnu. Stránka pojednává o příčině, příznacích, léčbě.

___

___

Vznik

Příčina není známá. Uvažuje se o vlivu prochladnutí či infekce. V uzavřeném kanálku, kudy lícní nerv prochází z mozku přes lebeční kosti do svalů, dojde k otoku, který způsobí stištění a nedostatečnou výživu nervu a tím i specifické projevy.


Příznaky, projevy, symptomy

Potížím často předchází vystavení se průvanu, například při jízdě autem s otevřeným okénkem. Postižený se pak ráno probudí a z koutku úst mu vytékají sliny. V zrcadle zjistí, že nemůže zavřít oko, které slzí. Nemůže ani mrknout, na postižené straně jsou vyhlazené vrásky. Typická Bellova obrna má příznaky vždy jednostranné, oboustranné příznaky mohou být součásti jiného neurologického onemocnění. Obrna lícního nervu, včetně postižení oka, avšak s postižením hybnosti a citlivosti druhostranných končetin se může vyskytovat u starších lidí v rámci cévní mozkové příhody.


Nemoc řeší neurolog

Lékař se sice zeptá na prochlazení a odebere základní anamnézu, ale základem pro diagnózu je vzhled postiženého, který je dosti typický.


Vyšetření a diagnóza

Běžné je laboratorní vyšetření. CT a MRI mozku jsou v normě. Změny nalézáme při elektromyografickém vyšetření, kde se prokáže zhoršená vodivost nervu. Elektromyografické vyšetření patří mezi metody, které snímají elektrické potenciály nervů a svalů.


Léčba

Ihned se podávají kortikoidy, v udržovacích dávkách několik týdnů. Podávají se i vitamíny skupiny B a je nutná péče o oko, zabránění vyschnutí rohovky. Nezbytná je profesionální rehabilitace. Doporučujeme omezit mluvení na nezbytné minimum a při mluvení si přidržovat zdravou stranu tváře tak, aby ochrnutá nebyla na zdravou stranu přetahována. Další potřebné cviky nechte plně na zkušeném rehabilitačním pracovníkovi.


Co dál?

Většinou dojde k úplné úpravě, nicméně jsou i případy, kdy zůstane koutek nebo víčko ochrnuté. V případě oka je možno uvažovat o chirurgické úpravě.