Příjemnou noc, dnes je středa 24.4.2024, svátek slaví Jiří, zítra Marek.

Štítná žláza, otěhotnění a těhotenství, vliv na plod

stitna-zlaza-hypotyreoza-hypertyreoza-otehotneni-tehotenstvi

stitna-zlaza-hypotyreoza-hypertyreoza-otehotneni-tehotenstvi
Štítná žláza má významný vliv jak na schopnost otěhotnět a průběh těhotenství a porodu, tak i na psychický vývoj dítěte. Poruchy funkce štítné žlázy (nejčastěji hypotyreóza – snížená funkce) mohou vyvolat problémy s otěhotněním i komplikace v těhotenství. Nejdůležitějším obdobím z tohoto hlediska jsou první tři měsíce těhotenství, což je období intenzivního vývoje a růstu jednotlivých orgánů, kdy je plod nejcitlivější k nedostatku mateřských hormonů.

___
___


Vzhledem ke zvyšujícímu se výskytu onemocnění štítné žlázy v populaci je tedy důležité před plánovaným těhotenstvím nebo hned na začátku gravidity zkontrolovat funkci štítné žlázy.


Nedostatek hormonů štítné žlázy v těhotenství - hypotyreóza

Pokud trpí matka poruchou funkce štítné žlázy, která nebyla včas odhalena, může dojít k poruše vývoje plodu. V těžkých případech může nedostatek hormonů matčiny štítné žlázy vést k výraznému zhoršení inteligence a zpomalení růstu a vývoje dítěte. Avšak i méně závažný nedostatek, který je relativně častý, může nepříznivě ovlivnit duševní vývoj dítěte.

Nadbytek hormonů štítné žlázy v těhotenství - hypertyreóza

Nadbytek hormonů štítné žlázy v těhotenství není tak častý jako jejich nedostatek. Přesto se však může vyskytnout. Nevede sice k ovlivnění inteligence, ale může vést ke špatnému růstu plodu a v těžších případech i k potratu a komplikacím při porodu.

Nedostatek hormonů štítné žlázy u novorozence způsobuje kretenismus

Pokud má plod vrozeně nefunkční či chybějící štítnou žlázu (statisticky výskyt v populaci asi 1:4.000) a tato vada není odhalena hned po porodu, dojde k rozvoji tzv. kretenismu. Jde o těžkou formu růstové a mentální retardace, se kterou se naštěstí v civilizovaných zemích díky povinnému screeningu v prvních dnech po porodu a včasné léčbě dnes již nesetkáváme. 

 

Otěhotnění

Již v době, kdy graviditu plánujete, navštivte svého praktického lékaře a požádejte ho o stanovení hormonů štítnice, v ideálním případě i protilátek proti štítné žláze.

Pokud jste již těhotná, nechte si ihned odebrat krev na stanovení hormonů štítné žlázy u svého gynekologa či praktického lékaře. V případě, že některá z hodnot nebude v normě, neprodleně (nejlépe během jednoho až dvou týdnů) vyhledejte endokrinologa. Česká endokrinologická společnost podporuje urychlené vyšetření těhotných žen, proto byste neměla mít problém endokrinologa najít.

 

Již se s onemocněním štítnice léčím a jsem v jiném stavu

Pokud jste již v péči endokrinologa pro poruchu funkce štítné žlázy a zjistila jste, že jste těhotná, doporučujeme ihned o této skutečnosti informovat svého lékaře a nechat si zkontrolovat hladiny hormonů štítné žlázy.

 

Jak se u endokrinologa budu léčit?

Endokrinolog posoudí, zda potřebujete léčbu, a předepíše vám

  • hormonální substituci (pokud máte jeho nedostatek) či naopak
  • lék tlumící štítnou žlázu (pokud máte nadbytek hormonů štítné žlázy).

Budete chodit na pravidelné kontrolní krevní odběry po několika týdnech až měsících. Velmi důležité bude i sledování po porodu, kdy často dochází ke změnám funkce štítnice.
Při správné léčbě proběhne těhotenství normálně a vaše dítě bude zdravé.

 

Alternativní metody a postupy

Ženy se ptají, zda mohou své žláze pomoci nějakými alternativními prostředky. Odpověď je taková, že není prokázána účinnost žádného jiného prostředku než jódu (ale ne v přílišném nadbytku!) a podávání hormonů ŠŽ.

 

Co doporučit na závěr

Snažte se mít dostatečný přísun jódu – jezte mořské ryby a konzumujte mléko a mléčné produkty. Stravujte se zdravě, vyvarujte se stresu, sportujte, nekuřte. Pokud jste obézní, snažte se zhubnout již delší dobu před plánovaným otěhotněním. Splnit tato doporučení není vždy jednoduché, a proto vám držíme palce!


Zdroj: MUDr. Martina Rosická, Ph.D.; MUDr. Eliška Potluková, Ph.D.