Problémem českého zdravotnictví není nedostatek finančních zdrojů, ale jejich efektivní vynakládání a volba té nejvhodnější léčby pro konkrétního pacienta.
Jednou z nejčastěji uváděných námitek proti protonové terapii je její cena. Média, ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny však záměrně operují s absurdně nadsazenými částkami.
Cena léčby v České republice, kterou protonové centrum nabízí, se pohybuje pod cenou stejné léčby v zahraničí, naopak velmi blízko ceny klasického ozařování, které pojišťovny bez mrknutí oka hradí.
Pacient neví, kolik stojí operace či chemoterapie, zajímá ho výsledek. A pokud by si pacient nechal vysvětlit rozdíly mezi klasickou a protonovou terapií, už by na klasickou zřejmě dobrovolně nešel.
Obecně největší komplikací léčby je nevyléčený nádor. Náklady na nevyléčené onkologické pacienty jsou přibližně pětinásobně vyšší než náklady na léčbu samotnou. Důvodem jsou opakované hospitalizace, opakované operace, opakované kůry chemoterapie, potřeba paliativní léčby i terminální péče. Rozdíl v nákladech na protonovou léčbu a jiné moderní formy ozařování je relativně malý, zvláště v kontextu celkových nákladů na boj s nádorovým onemocněním. Protonová terapie snižuje potřebu následné léčby a péče, zvyšuje šanci na vyléčení nemocných a tak se jeví ze všech uvedených metod jako nejpříznivější.
Protonová léčba nabízí menší riziko v průběhu celého procesu ozařování, a současně vyšší kvalitu života po ukončení léčby. Představuje tak jednu z nejúčinnějších a současně ekonomicky přijatelnou cestu k uzdravení onkologických pacientů. Léčba je značným přínosem nejen pro pacienty, ale i pro stát, který šetří část nákladů na následnou léčbu a na péči o nevyléčené nemocné. V onkologii proto nastal čas objektivně posoudit existující možnosti a začít vybírat tu nejlepší.
CHCETE ABY PROTONOVOU LÉČBU NÁDORŮ HRADILA ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA?