Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Ostatní obory Plovoucí mušky, saze, pavučinky v zorném poli - proč je vidíme, příčina zrakového fenomén

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Plovoucí mušky, saze, pavučinky v zorném poli - proč je vidíme, příčina zrakového fenomén Email
Pátek, 09. leden 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 37029x

musky_saze_pavucinky_v_zornem_poli.jpegU pacientů na lůžku, kteří se dívají do stropu nebo na nebe často slýcháme, že vidí jakési pavučinky, tečky nebo mušky, které se pohybují při pohybu bulbu a chtějí po nás vysvětlení, zda se jedná o něco závažného. Odpověď zní, že ne. Stav se nazýváme muscae volitantes, mouches volantes (= létající mušky).  Anglicky tento jev nazýváme eye floaters.

 

___

Projevy, co pacient vidí

Drobné tmavé tečky, shluky či pavučinky a síťky vznášející se před okem a občas i překážející vidění, než opět odplavou obvykle neznemanají žádný výžný problém. Výraznější a lépe pozorovatelnéá jsou při pohledu na světlou pochu - např. jasnou bílou oblohu, bílý strop nebo čistý list papíru, kdy si jich také nejčastěji všímáme. Jejich přítomnost a intenzita jsou značně variabilní, někdy jsou téměř nepostřehnutelné, jindy dosti obtěžující. 

 

Příčina, etiologie

Jejich příčinou jsou změny sklivce, související s jeho stárnutím či degenerací. Sklivec se s věkem lehce rozvlákňuje a svrašťuje. Stejné změny se dějí u očí krátkozrakých a očí po operaci šedého zákalu. To způsobí odloučení sklivce od sítnice a vznik drobných plovoucích zákalů, které vrhají na sítnici stíny. My je vnímáme jako drobné tmavé tečky, vznášející se v zorném poli jakoby před okem. Tyto zákalky byly popsány již v římských dobách jako "létající mušky" (muscae volitantes). Jejich vzhled je rozmanitý - mohou se jevit jako body, kroužky, zvlněné linie či chudvalce. Často jsou vidiítelné, dívame-li se na světlé pozadí, jak již bylo psáno výše.

Někdy mohou překážet ostrému vidění a to především při čtení. 

 

Léčba

Stav nevyžaduje léčbu.

 

Viděný obraz:

mouches_volantes.jpg

mouches_volantes2.png

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny